• Niecodzienne spotkanie

            27.11.2023

            Dzisiaj 27 listopada naszą szkołę odwiedzili zacni goście. Pies SIERŻANT, który zostal adoptowany przez Panią Julię z OTOZ Animals Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gdańskim. Pani Julia oprócz tego, że zna pracę schroniska od zaplecza, to jeszcze doskonale rozumie zwierzęta, ponieważ jest studentką Stosowanej Psychologii Zwierząt. Uczniowie klas 1-4 mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca w schronisku, skąd się biorą psy i koty w schronisku i co ono zapewnia zwierzakom. Dzieci miały też okazję wypróbować pozycję "żółwia", którą przyjmujemy podczas ataku złego psa. Dowiedziały się również, że żółta obroża i smycz są informacją o tym, że dany pies jest groźny i w takim wypadku należy zachować przy nim szczególną ostrożność. Pies Sierżant pod komendą pani Julii przyjmował różne pozycje i wykonywał dla nas sztuczki. Oczywiście były przytulasy i pieszczoty. Wyręczyliśmy pani Julii zebrane dary przez uczniów całej szkoły z przeznaczeniem dla schroniska w Starogardzie Gdańskim.

          • Próbny Egzamin Ósmoklasisty

            27.11.2023

            Kilka minut przed godziną 9 pięcioro uczniów klasy ósmej rozpoczęło swój pierwszy próbny egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj uczniowie rozwiązują zadania z języka polskiego, jutro z matematyki, a pojutrze z języka angielskiego. Życzymy wszystkim piszącym przysłowiowego połamania pióra, optymizmu i dużo wiary we własne siły.

          • "Kasztany i żołędzie" - 2023

            24.11.2023

            W dniu 24.11.2023r. o godz. 11:00, do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Koła Łowieckiego "Rogacz" p. łowczy Adam Moszczyński i Mariusz Zieliński. Celem przybycia obu myśliwych było podsumowanie konkursu zbiórki kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej z naszych okolic. Dzieciom udało się zebrać w tym roku rekordowo 2280,20 kg. Najwięcej z naszych dzieci kasztanów i żołędzi zebrała analogicznie do roku ubiegłego Zuzanna Reszczyńska z klasy V 234 kg, na drugim miejscu znalazła się Klaudia Andrearczyk z klasy III z wynikiem 210,20 kg, trzecie miejsce zajął Szymon Prabucki z klasy IV 150,50 kg. W konkursie wzięło udział łącznie 49 uczniów, każdy z nich otrzymał nagrodę (wartość nagrody była związana z ilością zebranych kasztanów, 1 kg kasztanów to 1 zł). Gratulujemy uczestnikom wielkiego zaangażowania, a myśliwym życzymy "Darz Bór".

          • Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            17.11.2023

            Przed południem w naszej szkole odbył się konkurs tabliczki mnożenia z okazji Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W wyniku eliminacji klasowych wyłoniliśmy po dwóch najlepszych uczniów z każdej klasy, którzy stanęli do rywalizacji o miano mistrza tabliczki mnożenia. W wyniku przeprowadzonego turnieju z wykorzystaniem paltformy edukacyjnej "matzoo" oraz szkolnych laptopów zwycięzcą okazał się Patryk Zieliński z kasy VI. Drugie miejsce zajęła Marta Talaśka z klasy VI, a trzecie Maja Andrearczyk z klasy VII. Tuż za podium uplasował się Fabian Połom z klasy IV. Następnie w kolejności od miejsca 5 do 10: Wiktoria Kamińska z klasy V, Tymoteusz Maszka z klasy VII, Karol Ossowski z kasy IV, Paweł Chabowski z klasy VIII, Ewelina Lipska z klasy VIII, Wiktor Laskowski z klasy V. Gratulujemy.

          • Muzyka etniczna

            17.11.2023

            Dzisiaj nasi uczniowie i przedszkolacy mieli okazję bawić się muzyką, rytmem, dźwiękami, wykorzystując instrumenty etniczne, które zaprezentował nam pan Sławomir Głowala.

            Ten dzień był niecodzienną okazją, aby w kameralnej atmosferze przy dźwiękach: m.in. didgeridoo, kalimby, djemby, rury deszczu, przenieść się w świat lasu, letniej łąki, afrykańskich przestworzy. Podczas warsztatów rytmiczno – muzycznych mogliśmy poznać budowę, nazwę i usłyszeć brzmienie nieznanych nam dotąd instrumentów. Rysowaliśmy muzyczne obrazy z pomocą własnej wyobraźni. Niezwykle radosnym i ciekawym doświadczeniem była samodzielna gra na instrumentach.

          • 11 listopada 2023 r.- 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

            13.11.2023

            11 listopada, data ta jest datą umowną, przyjętą jako oficjalny Dzień Niepodległości w 1937 roku. Nawiązuje ona do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. To właśnie 11 listopada podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie, do Polski zaś w tym czasie powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Niestety, Polacy niezbyt długo mieli okazję celebrować to święto, ponieważ już w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, zostało ono zniesione przez władze komunistyczne i przywrócono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych w Polsce, obok Święta 3 Maja. To dzień ustawowo wolny od pracy.

            Uczniowie klas III, V i VI w piątek 10.11.2023 r. z okazji tego święta, przygotowali przepiękny apel, pod opieką Pani Katarzyny Kopczyńskiej. Wybrzmiały słowa zadumy i smutku nad poległymi oraz wielkiej radości, że jest nam dane żyć w wolnym kraju.

          • Śladami miejsc pamięci narodowej…

            13.11.2023

            W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych uczniowie z klasy V, VI i VIII pod opieką pań J. Chabowskiej, D. Czerwinskiej i E. Wawszczyk wybrali się na spacer po Osiecznej śladami miejsc pamięci.

            Najpierw zatrzymaliśmy się się pod obeliskiem ku pamięci ofiar II wojny światowej przy Urzędzie Gminy. Zapaliliśmy znicz i przypomnieliśmy fakty z historii.

            Potem odwiedziliśmy kościół, gdzie w kruchcie znajduje się tablica ku pamięci pierwszego proboszcza – Franciszka Czaplińskiego, który zginął z 13/14 października 1939 roku. Na zewnątrz kościoła na ścianie w szczycie znajduje się metalowy krzyż z małą szklaną, czerwoną urną oraz tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej.

            Następnie udaliśmy się w kierunku plebanii, gdzie znajduje się także tablica ku pamięci ofiar, ale męczonych i pomordowanych w tym miejscu. W czasie II wojny światowej w plebanii znajdował się posterunek żandarmerii niemieckiej, dokąd przywożono aresztowanych mieszkańców gminy, w pobliskich zabudowaniach gospodarczych: stodole i chlewiku przesłuchiwano ich, torturowano, a nawet rozstrzeliwano;  taką ofiara była młoda kobieta – Pelagia Mazurowska, mieszkanka Małych Krówien, która została rozstrzelana pod koniec wojny (5.1.1945 r.), a ślad po kuli jest widoczny  do dziś.

            Na koniec udaliśmy pod Pomnik- Samolot przy naszej szkole, gdzie w podstawie znajdują się prochy z miejsc bitew z naszego regionu i Westerplatte.

            Przy każdym z miejsc pamięci narodowej zapaliliśmy znicz i podumaliśmy nad losami przodków…

          • ONKO-MIKOŁAJE

            09.11.2023

            Zaczyna się kolejna akcja ONKO-MIKOŁAJE, chętnych chcących przyłączyć się do akcji zapraszam do przynoszenia podarunków dla dzieci z oddziału onkologicznego w Bydgoszczy oraz dzieci z domów dziecka w Grudziądzu. Akcja jest przepięknym darem serca od Was. W naszej szkole od poniedziałku 13.11.2023 r. zostanie postawiony świąteczny karton, do którego będzie można wrzucać swoje prezenty.

            Na ten szczytny cel odbędzie się też kiermasz świąteczny, podczas organizowanej jak co roku Wieczornicy przygotowanej przez Panią Esterę Wawszczyk w dniu 10 grudnia 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiecznej.

            Akcja Onko-Mikołaje 7 edycja

            Odbywa się pod Patronatem

            Kuratorium Oświaty

            Prezydenta Bydgoszczy

            Prezydenta Grudziądza

            Skierowana do

            Oddział Onkologii Dziecięcej w Bydgoszczy

            Szpital dziecięcy Chodkiewicza w Bydgoszczy

            Dom Dziecka Grudziądz

            Dom Dziecka w Wydarznie

            Dom Dziecka w Łasinie

            Dom Dziecka Stolarska Bydgoszcz

            Placówka opiekuńczo- wychowawcza Traugutta Bydgoszcz

            Akcja trwa do 8.12 ( jest to ostatni dzień dostarczenia swoich prezentów )

            Główny Punkt zbiórki BYDGOSZCZ

            Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom

            Ul.Bohaterów Kragujewca 11

            85-863 Bydgoszcz

            Tel 793-555-447

            W dniu 4-8.12 będzie można je dostarczać osobiście do siedziby .

            GRUDZIAąDZ

            Pracownia krawiecka Ami

            Ul.Wybickiego 25 róg Solnej

            Tel 500 293 605

            Tel 533 412 122

            Tu możesz wesprzeć akcję Onko-Mikołaje symboliczną złotówką

            Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom

            PKO BP

            29102014620000780203707940

            -Każdy może zostać św.Mikołajem wystarczy zakupić prezent z listy ogólnej ( przypięty plakat ) lub spełnić marzenie dziecka

            - pod udostępnionym listem dziecka tylko jedna osoba może zostać się.Mikołajem (pierwszy komentarz pod postem nim zostaje) nie komentujemy pod zdjęciem tylko pod głównym postem dziecka

            - prezent indywidualny z listu dziecka musi być dostarczony do 8.12 najpóźniej

            - prezent indywidualny musi być opisany numerem listu-to bardzo ważne ( także zakupiony przez internet musicie tego dopilnować )

            - prezenty z listów indywidualnych dzieci z Onkologii trafiają do punktu zbiórki w Bydgoszczy a z listów Grudziądzkich dzieci trafiają do punktu zbiórki w Grudziądzu )

            - w razie rezygnacji z bycia św.Mikołajem dziecka prosimy o najszybszy kontakt z nami

            ( Musimy szybko reagować by dziecko znalazło swojego nowego Mikołaja )

            - prezenty z listy ogólnej (plakat) to tylko nasza sugestia ...zbieramy wszystko co wywoła uśmiechy dzieci również z myślą o młodzieży

            - pamiętajmy o kawie i herbacie dla rodziców

            - stawiajmy na jakość produktów a nie na ilość .

            Pamiętajcie że jedna drobnostka może wywołać najpiękniejszy uśmiech bo ...

            ,,WYSTARCZY BYĆ "

          • Zbiórka makulatury

            31.10.2023

            Zakończyliśmy jesienną akcję zbiórki makulatury. Miłośnicy dbania o środowisko kolejny raz nie zawiedli.   Do zadania włączyło się 52 uczniów i przedszkolaków, aktywnie pomogli im rodzice. Udało się zgromadzić 3527 kg surowca, który podlegnie recyklingowi. Był konkurs, będą też nagrody. Na tradycyjną herbatkę u pana dyrektora zaproszenie otrzymają: Wiktor Laskowski,  Wiktoria Kamińska, Oskar Zieman, Zuzanna Gwizdała, Remigiusz Szwarc i Lena Szczypior. Voucher na przełożenie sprawdzianu trafi do klasy V, a zwolnienie z pracy domowej III. Dziękujemy i gratulujemy.   

          • Kartki dla biblioteki

            30.10.2023

            W dniu dzisiejszym został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą kartkę dla Biblioteki Publicznej w Osiecznej z okazji 75- lecia jej powstania. Nagrody wręczyła Pani Hanna Kolinska.

            Pierwszą nagrodę otrzymał: Radosław Baranowski kl. I

            Drugą nagrodę otrzymała: Aurelia Ossowska kl. II

            Trzecia nagrodę otrzymał Oskar Gornowicz kl. VI

            Reszta uczestników została nagrodzona drobnym słodkim upominkiem.

          • Zbiórka elektrośmieci

            30.10.2023

            Dzień dobry,

            Serdecznie dziękuję za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów prowadzonej przez naszą szkołę we współpracy z firmą Green Office Ecologic Sp. z o.o.

            Podsumowując, w zbiórce zebrali Państwo:

            - 1907 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

          • Dzień Dobrych Duszków

            30.10.2023

            W naszej szkole 27 października pojawiły się w godzinach popołudniowych dobre duszki, wzięły udział w konkursach takich jak najładniejsza dynia, karaoke. Pod koniec zabawy odbyła się dyskoteka na której nasze duszki  pięknie się bawiły, część z nich uwieczniła swoje barwne stroje w fotoramce. 

          • Światowy dzień owoców i warzyw

            30.10.2023

            Owoce i warzywa, obok aktywności fizycznej, zajmują najważniejsze miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków.

            Światowy Dzień Owoców i Warzyw został zainicjowany 18 października 2013 r. w Nowej Zelandii przez Fundację „5+ a Day”. Jest obchodzony corocznie w trzeci piątek października. Z tej okazji dzieci na świetlicy przygotowały zdrową i smaczną sałatkę owocową. Uczymy się kształtować zdrowe nawyki żywieniowe.

          • Przerwa na czytanie

            30.10.2023

            25 października 2023 roku przystąpiliśmy do realizacji naszego udziału w IV edycji międzynarodowej akcji Przerwa na czytanie. Jej głównym celem jest zachęcanie ludzi do regularnego czytania i korzystania z książek jako narzędzia do zdobywania wiedzy i rozwoju osobistego,a przede wszystkim wykorzystanie przerwy, wolnej chwili na czytanie. Pomysłodawczynią tej wspaniałej inicjatywy jest pani Anna Giniewska - bibliotekarka z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

            Do akcji w naszej szkole przystąpiło 35 osób i myślimy, że to dobry początek mody na spędzanie przerw międzylekcyjnych z książką w ręku. Czytaliśmy fragmenty swoich ulubionych książek na korytarzu, na poduszkach, kocach, pufach. Wszystko po to, aby poczuć prawdziwą przyjemność z czytania.

          • Zainteresowania i plany na przyszłość

            30.10.2023

            Siódmoklasiści na zajęciach doradztwa zawodowego poznają swoje zainteresowania i planują kariery edukacyjno-zawodowe. Na ostatnim spotkaniu wykorzystaliśmy zabawową formę zajęć i graliśmy w rozpoznawanie zawodów. Brawo dla uczniów, którzy przełamali nieśmiałość i z zaangażowaniem próbowali odgadnąć poprzez zadawanie pytań kolegom z drużyny, jaki zawód wylosowali.

          • Jesienne wyzwanie

            30.10.2023

            Nasze jesienne wyzwanie to ładne pisanie. Od 24 pażdziernika spotykamy się w przerwie obiadowej na warsztatach kaligraficznych, które prowadzi Victoria Kapustina. Ich celem jest poprawa techniki pisania, usprawnienie ręki, a także poznanie nowych technik zapisu.

          • Słodki poczęstunek

            30.10.2023

            Poniedziałek 23 października uczniowie oraz rodzice przygotowali dla nas słodki poczęstunek, upieczone gofry smakowały wyśmienicie z bitą śmietaną, potartą czekoladą lub dżemem. Pieniądze z uzyskanego dochodu przeznaczone zostały na nagrody w Dniu Dobrych Duszków.

          • Jesiań na Kociewiu

            18.10.2023

            Jesiań na Kociewiu to cykl zajęć, które właśnie rozpoczęły się w naszej szkolnej izbie regionalnej. Ich celem jest kształtowanie więzi emocjonalnej z regionem, przypomnienie/ pokazanie, jak dawniej na Kociewiu się żyło. 18 października mieliśmy bulwowe żniwa, niebawem pieczenie chleba.