• Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok

Serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,
            przepełnionych ciepłem domowego ogniska,
            obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość
            oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku
            zdrowia, wiary i nadziei
            życzą
            Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy
            Szkoły Podstawowej im. Lotników Wojska Polskiego w Osiecznej

Osieczna, 24.12.2021 r.
          • Wieczornica 2021 - "Królowa Śniegu"

20.12.2021

W grudniowe, niedzielne popołudnie 19. grudnia 2021 r. na sali widowiskowej przy Urzędzie Gminy w Osiecznej odbyła się tradycyjna wieczornica – spektakl teatralny „Królowa Śniegu” i Kiermasz świąteczny.

Była wieczornica jubileuszowa, bo odbyła się już po raz dziesiąty.

Pierwsze przedstawienie z kiermaszem świątecznym, jak opisuje Kronika szkolna, odbyło się w 2011 roku. Była to „Dziewczynka z zapałkami”, potem  „Opowieści starej bombki” (2012), „W piernikowej krainie”(2013 – przypomnienie kociewskich zwyczajów świątecznych), w 2014 „Świątecznie przez kraje Unii Europejskiej”, w 2015 roku „Ratujmy święta!”, w 2016 „Moc prezentów”. W 2017 roku gościem był Żeński Chór Kameralny z Gdyni z p. Małgosią Bednarek - „W oczekiwaniu na przyjście Jezusa Chrystusa”. W 2018 roku wystawiono „Opowieść wigilijną”, a w 2019 „Skąd się biorą białe święta?”. W zeszłym roku z powodu pandemii wieczornica się nie odbyła.

Imprezy o nazwie WIECZORNICA odbywały się również przed 2011 rokiem w naszej szkole, mają one wieloletnią tradycję, ponad 30-letnią. Były one poświęcone zwyczajom kociewskim i borowiackim, częściowo już zapomnianym, związanych z porami roku, pracami polowymi i gospodarskimi, skubaniem piór, wypiekaniem chleba, poświęcone rękodziełu ludowemu: rzeźbiarstwu, malarstwu i hafciarstwu.

W tym roku na scenie wystawiono „Królową Śniegu” – tytułową rolę zagrała Weronika Karwasz. Towarzyszyły jej Śnieżynki w uroczym tańcu – uczennice klasy I pod opieką p. Sylwii Czarnowskiej. W rolę Gerdy – wcieliła się Marta Stosik, Kaja zagrał Karol Kubisz, pomagał im Ptaszek – Marta Giełdon. Musieli się uporać ze złymi czarami Czarodzieja – Erka Kuczmińska i rozdokazywanych Diabełków– zagrali je: Maja Mazurowska, Julia Szmaglińska, Ariel Kłodziński, Kacper Mania i Krzysztof Smeja.

Następnie na scenę brawurowo wpadli Rozbójnicy - uczniowie klasy VIII: Klaudia Ordon, Julia Stoltmann, Emil Glaza, Krystian Gornowicz, Jan Mazurowski, Józef Ossowski, Marcel Rohde, Wojtek Suszek i Stanisław Szmagliński.

Po zbójnickim tańcu dołączyli do nich: Stara Rozbójniczka – Maja Pastwa, Mała Rozbójniczka – Marta Suchomska, Baba Jaga – Agata Wielewicka, i jej Kwiaty: Róża – Żaneta Ordon, Hiacynt – Sandra Szützman, Narcyz – Noemi Zdrowowicz, Lilia – Ewelina Lipska, Kaczeniec – Amelia Chabowska,   oraz przyboczny strażnik królowej - Hubert Platta. Całą opowieść przedstawił Narrator – p. Andersen, czyli Andrzej Wawszczyk. W trakcie przedstawienia wystąpiła z pięknymi wzruszającymi pieśniami Antonina Szymańska.

Pani Alicjo!

Dziękujemy za wszystkie plastyczne czary-mary, w których nasze ulotne, niewypowiedziane wizje wyobraźni, przekształcone zostały przez Panią, z artystycznym wdziękiem i sercem, w cudowne dekoracje, bajkowe scenerie, urokliwe stroiki i ozdoby, które pozwalały nam poczuć magię Świąt.

Życzymy wiele zdrowia i wielu wieczornic i kiermaszów…

Ekipa Wieczornicy 2021

Wesołych Świąt!

• Wycieczka do Gdyni

10.12.2021

W dniu 9.12. 2021 roku odbyła się nasza klasowa wycieczka do Gdyni. Mamy z niej wspaniałe wspomnienia. Najpierw podziwialiśmy okazy zgromadzone w Akwarium, były tam naprwadę ciekawe rybki. Zobaczyliśmy też super przedstawienie w Teatrze Muzycznym "Księga dżungli".Byliśmy na spacerze, w czasie którego dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donalds. Dziękujemy panu Stasiowi za bezpieczną podróż i pani Hani i pani Karolinie za opiekę.

klasa V

• "Poznaj Polskę"

05.12.2021

.2 grudnia uczniowie z klas I, II i III udali sie na wycieczkę do Gdyni, która w 79% została sfinansowana ze środków pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzieci mogły w Centrum Nauki Experyment - edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów zobaczyć i przeprowadzić sporo różnorodnych doświadczeń z wielu dziedzin nauki. Po tym dwugodzinnym eksperymentowaniu uczniowie zjedli pyszny obiad przy nabrzeżu portowym i poczas spaceru zobaczyli urbanistyczny układ miasta. Na zakończenie dzieci zobaczyły niezwykłe stworzenia żyjące w naszych morzach podczas pobytu w Akwarium Gdyńskim.

• Przepisujemy Tolkiena

03.12.2021

Z okazji 130. urodzin Tolkiena włączyliśmy się do akcji ręcznego przepisywania jego utworów. Zorganizowała ją Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 26 w Wawrze z Warszawy. Nam w udziale przypadło przepisanie 570- 571 strony "Władcy Pierścieni". W projekcie wzięło udział 20 uczniów z klas V-VIII, Antonina Szymańska wykonała piękne ilustracje. Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki Tolkiena i nie tylko.