W niedzielę 29 VI 2025 r. w Zespole Szkół Publicznych w Osiecznej odbył się okolicznościowy wykład poświęcony pamięci Żołnierzom Niezłomnym – bohaterom walczącym o niepodległość Polski. Zbiegł się on z XXIII Rajdem Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr „Łupaszki”.
Wykład prowadził dr hab. Karol Polejowski p.o. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród zaproszonych gości byli również: dr hab. Piotr Niwiński z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK p. Patryk Pawłowski, wiceprezes tego stowarzyszenia p. Wojciech Ciok, wójt gminy Osieczna p. Stanisław Stosik, uczestnicy rajdu oraz mieszkańcy Osiecznej. Gościem honorowym była p. Maria Barabasz, córka Jerzego Lajkowskiego ps. „Szpagat” - Żołnierza Niezłomnego, który walczył m.in. na terenie Borów Tucholskich i był w 1946 roku w Osiecznej wraz ze swoim szwadronem.
Prowadzący przeniósł uczestników do roku 1946 opowiadając historię partyzantów podziemia niepodległościowego działających na terytorium Borów Tucholskich. Z zaciekawieniem wspominał o relacjach żołnierzy z ludnością cywilną Osiecznej i okolic, formach rozpoznawania terenu w celu walki z sowietami i narzuconej władzy komunistycznej po II wojnie światowej. Bory Tucholskie, z ich rozległymi terenami leśnymi, stanowiły idealne miejsce do prowadzenia działań partyzanckich, zapewniały schronienie oraz możliwość organizowania obozowisk. Ludność cywilna bardzo dobrze przyjęła partyzantów. Żołnierze Niezłomni rozpowszechniali ulotki i inne materiały propagandowe, które informowały o ich działalności i celach. Podejmowali też działania w obronie ludności cywilnej, chroniąc ją przed represjami ze strony władz komunistycznych.
Działalność Żołnierzy Niezłomnych na terenie Borów Tucholskich to ważny rozdział historii Polski. Ich walka o wolność i niepodległość, pomimo represji zasługuje na pamięć i szacunek. Dr hab. Karol Polejowski zakończył wykład słowami: „Niech żyją bohaterowie” i zwrócił się do uczestników rajdu: „Idźcie ich śladami!”.