Kim byli żołnierze wyklęci?
Żołnierze Wyklęci to m. in. oficerowie Wojska Polskiego w odrodzonej Rzeczypospolitej, zasilali szeregi Armii Krajowej. Nazywani są także „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”. Żołnierze Wyklęci m.in. zabezpieczali własne szeregi w postaci kontrwywiadu.
Co robili żołnierze wyklęci?
„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”.
O co walczyli żołnierze niezłomni?
Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Co jest symbolem żołnierzy wyklętych?
Przypinka "Żołnierze Wyklęci Wilk" to symboliczny hołd oddany bohaterom, którzy niezłomnie walczyli o wolność Polski. Na tym okazjonalnym projekcie przypinki widnieje wyrazisty wizerunek wilka, który symbolizuje odwagę i determinację, na tle biało- czerwonej flagi, będącej symbolem narodowym.
Jak zginęli żołnierze wyklęci?
Skazani na zapomnienie. Bestialsko torturowanych, skazanych na śmierć w pokazowych procesach, zamordowanych strzałem w tył głowy, oprawcy chowali pod osłoną nocy, w bezimiennych mogiłach. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okazała się silniejsza.
W dniu 1 marca 2024 r. społeczność naszej szkoły uczciła pamięć "Żołnierzy Wyklętych" pod hasłem " Nie dajmy zginąć poległym". Uczniowie klas V-VIII przygotowali uroczysty apel pod opieką Pań Katarzyny Kopczyńskiej, Joanny Chabowskiej i Doroty Czerwinskiej, oprawę muzyczną przygotował Pan Paweł Kwiatkowski.
Takie chwile pokazują nam, jakie mamy szczęście, że żyjemy w wolnym kraju. Wyrażamy wdzięczność dla naszych przodków, walczących o niepodległą Polskę za ich poświęcenie, odwagę, siłę i wytrwałość.