• Wycieczka w czasy średniowiecza

      30.11.2021

      Dnia 30 listopada 2021 roku odbyła się wycieczka do Malborka. Uczniowie z klas I-VI podzielili się na dwie grupy. Każda miała swojego przewodnika. Zamek okazał się przeogromny, powstał w XIII wieku. Mieszkał w nim wielki mistrz i jego bracia zakonni czyli krzyżacy.Poznaliśmy historię bursztynu. Część z nas nawet została na chwilę zmknięta w więzieniu! Na koniec poszliśmy do McDonalds.

      Wycieczka udała sie wspaniale. Każdy był zadowolony.

      zanotowali: Cezary Wilkowski, Maciej Szumacher

     • Święto Niepodległości

      10.11.2021

      O godzinie 11.11 rozbrzmiał w szkolnym holu hymn narodowy odśpiewany przez wszystkich uczniów począwszy od klasy pierwszej do klasy ósmej w pełnym czterozwrotkowym brzmieniu. Uczniowie najstarszych klas przygotowali przepiękną część artystyczną pod opieką pań: Katarzyny Kopczyńskiej, Hanny Czaja i Estery Wawszczyk, przybliżającą nam historię dojścia po 123 latach niewoli do pełnej suwerenności ojczystego kraju. Młodzież recytowała przedstawione kwestie z pamięci (wielkie brawa), a oprawę muzyczną tworzyła Antonina Szymańska śpiewając i grając na gitarze klasycznej utwory niepodległościowe. Widownia nagrodziła występ gromkimi brawami, które przerodziły się w aplauz. Wielkie gratulacje. Brawo młodzież z Osiecznej.

     • Darz Bór

      10.11.2021

      Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty. Swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty ... Tymi słowami zaczerpniętymi z czwartej księgi Pana Tadeusza Dyplomatyka i Łowy powitaliśmy panów: Prezesa Koła Łowieckiego Rogacz Stanisława Pawłowskiego i Łowczego tegoż Koła Mirosława Gutkowskiego. Po wysłuchaniu fragmentu Pana Tadeusza myśliwi przystąpili do rozdania dzieciom nagród związanych ze zbiórką kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt. Udało się ich zebrać 1 400 kg przez 42 uczniów naszej szkoły. Łącki Jakub, Ossowski Karol, Suchomska Joanna, Suchomska Marta, Reszczyńska Zuzanna i Andrearzcyk Klaudia zebrali każda bądź każdy po przeszło 100 kg. Każde dziecko uczestniczące w zbiórce otrzymało nagrody o łącznej wartości 1 400 zł. Gratulacje. Brawo Wy. Następna zbiórka już za rok.

      Darz Bór.

     • Warsztaty muzyczne - relacja klasy siódmej oraz piątej

      10.11.2021

      W dniu 09.11.2021r., wraz z panem Sławomirem Głowalą, przy akompaniamencie różnorakich egzotycznych instrumentów,  wyprawiliśmy się na wschodnie kontynenty. Prowadzący obeznawał nas z nimi. Dowiedzieliśmy się, że donośne bębny (zawdzięczające gromkość skórze naciągniętej na beczkokształtne drewno) wykorzystywano do przekazywania informacji między wioskami. Za ich sprawą niemalże zatrzęsła się nasza szkoła. Kalimba przeniosła nas do Afryki. Wczuliśmy się w opowiadane nad płonącymi polanami historie. Instrument, nazywany zanzą, wydobywał dźwięk poprzez drganie blaszek, przymocowanych do kawałków drewna. Sami utworzyliśmy rytmy, podając sobie warianty kalimb o różnych rozmiarach. Z nieba runęły na nas krople wody; takowe wrażenie wywoływały obracające się rury deszczowe, wykonane z tub przebitych od wewnątrz gwoździami i patyczkami, za sprawą których przesypujące się ziarna emitowały dźwięki deszczu. Do serii donośnych instrumentów muzycznych zalicza się didgeridoo, rzeźbione z gałęzi eukaliptusowych. Aby ów tuba wydała dźwięk, należy w nią jakoby charczeć.
               Podczas warsztatu muzycznego położyliśmy się na dywanach; pan Sławomir powędrował z nami na urokliwą polanę; sprzętem muzycznym oddawał wszelkiego rodzaju odgłosy, mogące zostać zasłyszane na łące. Nad naszymi głowami huczały sowy, bocian polował za rechoczącą żabą. Dzięcioł był stukaniem w drzewie zaabsorbowany, zaś burza przemknęła nieopodal nas.
               Zwieńczając spotkanie, osobiście mogliśmy zagrać na wyżej wspomnianych bębnach.

      Redakcja tekstu: Karolina Zieman, Andrzej Wawszczyk

     • Serce dla szkoły

      09.11.2021

      W dniu 9 listopada w naszej szkole miała miejsce piękna uroczystość. Trafiło do nas wielkie czerwone serce, które będzie oczekiwało na nasze dary serc. Będziemy kontynuowali zbiórkę nakrętek, które to pomogą chorym dzieciom w odzyskiwaniu zdrowia poprzez zakup potrzebnego sprzętu służącemu rehabilitacji ruchowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wielki dar pana Rafała Pałubickiego właściciela zakładu ślusarsko – usługowego w Łęgu, który ufundował i wykonał to wielkie dzieło. Dziękujemy panie Rafale i życzymy wszelkiej pomyślności w życiu, dużo zdrowia i wielu sukcesów.

     • Święto Lotnictwa Polskiego

      04.11.2021

      W przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego obchodzonego do 1931 roku 5 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy IV pod przewodnictwem pani Katarzyny Kopczyńskiej przygotowali piękną część artystyczną, która nas wprowadziła w historię polskiego lotnictwa począwszy od 1918 roku. Dowiedzieliśmy się z niej, że już w 1918 roku Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości na zdobycznych samolotach zaborców, w okresie międzywojennym konstruowali własne samoloty na których zdobywali najwyższe światowe laury, a podczas II wojny światowej wsławili się wieloma zwycięskimi pojedynkami powietrznymi. Podczas Powstania Warszawskiego dokonywali brawurowych lotów transportowych dostarczając broń walczącym powstańcom. W oparciu o kronikę szkoły przedstawili historię powstania pomnika samolotu przy naszej szkole i przebiegu uroczystości nadania jej imienia Lotników Wojska Polskiego.

      Na zakończenie został roztrzygnięty konkurs plasyczny dotyczący naszego pomnika.

      I miejsce zajęli: Maja Mazurowska i Marta Talaśka

      II miejsce zajęli: Marta Stosik, Marta Giełdon i Julia Stoltmann

      III miejsce zajęli: Wijciech Suszek i Piotr Laska

      Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe nagrody.

      Następne Święto Lotnictwa już za rok.