• XXV Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej i Gwary Kociewskiej

31.05.2022

Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią COVID-19, dnia 30. maja 2022 odbył się w Szlachcie XXV Gminny Konkurs recytatorski Poezji Polskiej i Gwary Kociewskiej. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół: z Osiecznej i Szlachty w dwóch kategoriach tematycznych (poezja polska i gwara kociewska)i trzech kategoriach wiekowych( klasy I – III, IV – VI i VII – VIII).

Poezja polska- temat: Rodzina

kl.I-III

3. miejsce- Fabian Połom (kl. III)

Poezja polska- temat: Życie w twórczości poetów epoki romantycznej,

kl. VII-VIII

1. miejsce- Julia Stoltmann (kl. VIII)

3. miejsce- Weronika Karwasz (kl. VII)

Kategoria - gwara kociewska

kl. I-III

1. miejsce- Lena Łepek (kl. I)

3. miejsce- Wiktoria Kamińska (kl. III)

kl. IV-VI

3. miejsce- Maja Mazurowska

kl. VII-VIII

2. miejsce- Karolina Zieman (kl. VII)

3. miejsce- Andrzej Wawszczyk (kl. VII).

Dziękujemy wszystkim wykonawcom i laureatom za niezwykłą wrażliwość i propagowanie piękna mowy ojczystej. Gratulujemy!

• Witaj, Trojo- literacka gra terenowa

31.05.2022

Dnia 27.05.2022r. wybraliśmy się na podchody, które wygraliśmy w zbiórce makulatury. Były pod tytułem „Witaj, Trojo’’.
            W czasie wyprawy spotkaliśmy Zeusa, który miał dla nas zadanie. Później zauważyliśmy siostrę Zeusa -Demeter. Spotkaliśmy  też Odyseusza, Afrodytę, Lilly, króla Pirama i
            na koniec autora książki „Skarb Troi’’ Olafa Fritsche .
             Za zebrane punkty  dostaliśmy mapę do skarbu i go znaleźliśmy. Były to pyszne cukierki.                                     Na koniec wyprawy mieliśmy ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski.

• Segregacja śmieci jest ważna

19.05.2022

Tuż przed godziną 9 do naszej szkoły zawitali przedstawiciele firmy "Koltel". Wyjaśnili nam zasady segregacji śmieci oraz po co to robimy i dlaczego jest to tak ważne. Mogliśmy również zobaczyć dwa samochody do ich transportu, a nawet do nich wsiąść. Zapamiętajmy, że:

• Sumienna segregacja to mniej śmieci w naszym naturalnym środowisku.
            • Większy przerób odpadów to także mniejsze zużywanie się surowców.
            • Sensowna gospodarka śmieciami zwiększa również nasz komfort życia, świat dookoła jest czystszy.
            • Dzięki segregacji śmieci ograniczamy emisję trujących gazów, oszczędzamy energię.
          • Akcja "Jabłko czy cytryna"

19.05.2022

13 maja w piątek uczniowie klasy 4 w ramach zajęć z techniki, wspólnie z policjantami Posterunku Policji w Lubichowie przeprowadzili po raz kolejny (pierwszy raz w 2010 roku) akcję „Jabłko czy cytryna ?”. Każdy kierowca otrzymał własnoręcznie wykonaną laurkę w której były życzenia i prośby:
            - Zwolnij, aby nasza droga do szkoły była bezpieczna.
            - Zachowaj ostrożność zawsze, kiedy widzisz dziecko na drodze.
            - Bądź trzeźwy za kierownicą.
            Kierowcy do których policjanci nie mieli żadnych uwag otrzymywali czerwone jabłko, gdy były, to dzieci wręczały ćwiartkę cytryny do zjedzenia.
            Na koniec uczniowie podziękowali policjantom za wspólną lekcję z wychowania komunikacyjnego.

• Druga wycieczka z projektu "Poznaj Polskę"

17.05.2022

W dniach od 11 do 13 maja odbyła się druga z czterech wycieczek w ramach projektu Poznaj Polskę. Uczniowie klasy I i II zwiedzili Jasną Górę, Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Muzeum Narodowe w Sukiennicach, wiele zabytków Krakowa oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Szczególnie wizyta w Krakowie była  niezapomnianą lekcją historii opowiedzianą w bardzo przystępny sposób przez panią przewodnik, która bardzo pochwaliła dzieci za ich ciekawość i przemyślane pytania odnośnie historii naszej ojczyzny. W drodze powrotnej wstąpiliśmy również na chwilę do Ojcowskiego Parku Narodowego podziwiać Bramę Krakowsko-Częstochowską, Jaskinię Łokietka, Zamek Ojcowski i Zamek w Pieskowej Skale. Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń niezwykle ciepło wspominają tę wycieczkę i oczekuja kolejnej.

• Podróż w czasie czyli wycieczka do Pelplina

Dnia 09.05.2022r. uczniowie klasy V i IV wyjechali na wycieczkę do  Pelpina.

Zwiedzaliśmy całą katedrę. Są w niej 23 ołtarze boczne, w nawie środkowej znajduje się ołtarz główny.  Podziwialiśmy krużganki i piękne malowidła. Zobaczyliśmy stalle , w których zakonnicy modlili się nawet 8 godzin dziennie. Były organy barkowe i drugie nowsze. Podziwialiśmy ogród  wewnętrzny i biskupi.  Weszliśmy do skryptorium  i pisaliśmy piórem jak skrybowie.  Odwiedziliśmy też Radio Głos.  Na koniec czas spędziliśmy w małej kawiarence” Przy Katedrze” i kupiliśmy lody, a obok w sklepiku pamiątki religijne.  W drodze powrotnej wstąpiliśmy na Górę Papieską, odnaleźliśmy tam herb naszej gminy.

To była fajna wycieczka, a katedra jest piękna.

Zanotował: Tymoteusz Maszka

• Dar dla biblioteki

04.05.2022

Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje, m. in. serię Tajemnice natury i Świat w obrazkach. Miłośników koni zainteresuje książka "Jaki to koń? Atlas dla dzieci", dla nieco starszych, ale równie dociekliwych,  mamy pozycję "Tajemnice natury w pytaniach i odpowiedziach".  Wszystkie te książki to dar             ( kolejny) od rodziców jednego z naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wypożyczeń.