• Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok

      22.12.2022

      Jest taka noc, na którą czekamy i za którą tęsknimy.

      To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...

      Noc Bożego Narodzenia…

       

      Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Współpracownikom i Przyjaciołom Szkoły, by tegoroczne Święta były czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

      Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, odgłos łamanego opłatka i płynące dźwięki śpiewanych przez nas najpiękniejszych polskich kolęd przyniosą chwile zadumy, refleksji i wzruszenia, ale też radości wynikającej z obecności najbliższych.

      Prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra, życzliwości, zdrowia, pomyślności oraz samych szczęśliwych zdarzeń  w nadchodzącym Nowym Roku 2023.

       

       

      Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy

      Szkoły Podstawowej im. Lotników Wojska Polskiego w Osiecznej

       

     • Jasełka w Osiecznej

      22.12.2022

      Tuz przed godziną 12 na Szkolne Jasełka przybyli do naszej szkoły rodzice, zaproszeni goście na czele z panem wójtem Stanisławem Stosikiem, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły, którzy są już na zasłużonej emeryturze oraz Pani Agnieszka Andrearczyk przewodnicząca Rady Rodziców. Duchowo byli z nami obecni ks. Zbigniew Kostewicz oraz pani Danuta nasza higienistka. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły witając wszystkich bardzo serdecznie i zaprosił na spektakl przygotowany przez panie: Ewę Bobro, Dorotę Czerwińską, Danutę Gaca, Esterę Wawszczyk oraz pana Pawła Kwiatkowskiego, którego aktorami byli uczniowie naszej podstawówki, przedstawienie swoją grą na instrumencie muzycznym uświetniła Weronika Karwasz. Dzieci pięknie zaprezentowały inscenizację i wprowadziły wszystkich zebranych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wielokrotnie podczas przedstawienia dzieci usłyszały gromkie brawa. Panie Agnieszka Andrearczyk i Sylwia Czarnowska wręczyły również dzieciom nagrody za przepiękne dekoracje świąteczne, a na zakończenie pan wójt wraz z dyrektorem bardzo dziękowali wszystkim za trud włożony w przygotowanie Jasełek. Do zobaczenia... już w przyszłym 2023 roku.

     • Wizyta w Ośrodku Readaptacji EKO "Szkoła życia" w Wandzinie.

      15.12.2022

      Uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły dzisiaj skorzystali z zaproszenia Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Solidarni "Plus" pana Donata Kuczewskiego oraz jego przyjaciela obecnego proboszcza Parafii w Osiecznej ks. Zbigniewa Kostewicza i odwiedzili Ośrodek Readaptacji EKO "Szkoła życia" w Wandzinie koło Człuchowa. Mieli okazję zapoznać się z jego szeroką gamą działalności począwszy od opieki nad niepełnosprawnymi seniorami, osobami wychodzącymi z różnego rodzaju uzależnień a skończywszy na działalności ekologicznej prowadzonej przez podopiecznych. Młodzież również uczestniczyła w warsztatach związanych z profilaktyką uzależnień od alkoholu, dopalaczy, napojów energetycznych jak również uzależnień behawioralnych takich jak nadmierne korzystanie z internetu, gier komputerowych oraz smartfona. Na koniec warsztatów czekał na uczniów pyszny obiad. Ta wizyta uświadomiła młodzieży jak ważnym jest dokonywanie dobrych wyborów.

     • Wnetki bandó Boże Gody

      13.12.2022

           Tradycyjnie w grudniu, w tym roku w trzecią niedzielę Adwentu – 11 grudnia 2022 roku na Sali Widowiskowej w Osiecznej odbyła się WIECZORNICA, na którą składały się:   przedstawienie „Wnetki bandó Boże Gody” oraz Kiermasz świąteczny, na którym można było kupić dekoracje, stroiki, ciasta i ciasteczka, przygotowane przez dzieci i rodziców pod opieką pani Sylwii Czarnowskiej. Można  było także odwiedzić stoisko biblioteki szkolnej z pięknymi książkami pod opieką pani Hanny Czai oraz  stoisko „ONKO-MIKOŁAJE”, z inicjatywy pani Joanny Gradowskiej, na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

      Organizatorka Estera Wawszczyk przywitała wszystkich zebranych gości: rodziców, dziadków, krewnych artystów, przedstawicieli zakładów pracy, stowarzyszeń, kół, organizacji, zaprzyjaźnionych szkół i wszystkich, którzy zawitali na tę środowiskową imprezę. Witając gości mówiła o intensywnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w każdej rodzinie. To rodzina jest najważniejsza, bo w niej przechowuje się wartości, zwyczaje, tradycje i obrzędy. Tworzy się tez nowe, które ten grudniowy czas zamieniają w magiczne wspomnienia. Zwyczaje te przekazywane są dzieciom, a te dalej następnemu pokoleniu. To właśnie wartość rodzin wielopokoleniowych, w których Babcia, Dziadek, a często Prababcia i Pradziadek – są kopalnią wiedzy, zwyczajów, tradycji, pochodzące z ich wspomnień i doświadczenia.

      Następnie p. Estera zaprosiła zebranych do obserwacji przez symboliczne okno – scenę  przygotowania do świąt w pewnej kociewskiej rodzinie, bo „wnetki bandó Boże Gody”.

      Przy dźwiękach adwentowej pieśni weszły na scenę Dziewczynki-Wnuczki (Zuzia Gwizdała, Wiktoria Kamińska, Zuzia Ossowska, Ewa Piesik i Zuzia Reszczynska) pod opieką Mamy (Weronika Karwasz) i Ojca (Natalia Kosecka), wracające z roratów. Ucieszyly się z powrotu z sanatorium  Babci (Karoliny Zieman). To ona, Babcia wraz z Dziadkiem (Andrzej Wawszczyk) rozmawiali o dawnych zwyczajach i tradycjach z ich młodych lat. A tymczasem Mama z Córkami piekła fefernóski-pierniczki pod czujnym okiem Babci, martwiąc się Myszami (Oliwier Baran, Jaś Stosik, Marta Kolasińska i Wnuczki w roli myszek), które rozpanoszyły się w domu. Kot Mruczek (Wiktor Laskowski), leniwie śpiący pod piecem i Kot z sąsiedztwa (Dominik Gornowicz) skutecznie wygnali je z domu.

      Opowiadano również o zwyczajach wigilijnych, należą do nich wróżby dla dziewcząt:  nasłuchiwanie szczekania psa i liczenie „sztachet” w płocie, przedstawili je: Maja Andrearczyk, Antonina Kowalewska, Wiktoria Stosik, Maciej Szumacher i Cezary Wilkowski.

      Potem wesoło, ze śpiewem zawitali Kolędnicy: Gwiazdka-Gwiazdor  (Ewelina Lipska), Anioły (Maja Mazurowska, Marta Talaśka i Maja Pastwa), Diabły (Dominik Tramowski i Patryk Zieliński), Śmierć (Noemi Zdrowowwicz), Matka Boska (Marta Kolasińska) i Święty Józef (Jaś Stosik), Kociewianka (Klaudia Ordon), Bocian (Igor Maszka), Koza (Kacper Mania), Pastuszkowie-Kociewiacy (Oskar Gornowicz, Krzysztof Smeja – również w roli Cygana, ponownie Igor Maszka), Pastuszek z Gwiazdą (Paweł Chabowski) i Pastuszek z Szopką (Hubert Platta) opowiadając historię o odwiedzinach Kociewiaków u nowonarodzonego Jezuska.

      Pięknie zaśpiewała i na gitarze zagrała Antonina Szymańska, a na keyboardzie Weronika Karwasz oraz na akordeonie pan Roman Mechliński.

      Na koniec wszystkich artystów przedstawiono i podziękowano wszystkim osobom, które włączyły się do przygotowania wieczornicy: Paniom z Rady Rodziców na czele z p. Agnieszką Andrearczyk, Rodzicom, którzy piekli ciasta i ciasteczka oraz przygotowywali ozdoby i stroiki na Kiermasz Świąteczny, paniom Alicji i Magdzie Bugajewskim oraz p. Marcinowi Łąckiemu, którzy zadbali o dekorację Sali i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do organizacji tej imprezy.

      Na koniec wszystkich zaproszono na stoiska kiermaszowe i poczęstunek.

       

      Wszystkim  Gościom, którzy przybyli na naszą Wieczornicę, składamy serdeczne podziękowania  za obecność, życzliwość i  wielkie serca.

      DZIĘKUJEMY - Organizatorzy

       

     • Szkolne Mikołajki

      06.12.2022

      Wczoraj tuż przed południem zawitał do nas Święty Mikołaj. Wszedł do każdej klasy i poprosił o zaśpiewanie kolędy, zapytał jak sprawowaliśmy się przez cały rok, czy chętnie się uczymy oraz czy jesteśmy dla swoich koleżanek i kolegów uprzejmi i koleżeńscy. Oczywiście odpowiedziliśmy twierdząco. Następnie poprosił o pamiątkowe zdjęcie, pozostawił worek z prezentami,na holu szkolnym wspaniałe książki dla dzieci i cichuteńko poszedł do kolejnych oczekujących Go dzieci na całym świecie.

     • Onko-Mikołaje

      06.12.2022

              W dniu 02.12.2022 r., uczniowie naszej szkoły wyruszyli do Bydgoszczy, założyli Onko-Mikołajowe czapeczki i ofiarowali prezenty fundacji Uśmiech Nadziei Dzieciom, która przekaże je prawdziwym wojownikom z oddziałów onkologicznych Szpitala Jurasz , Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego oraz domów dziecka. Było bardzo świątecznie, ciepło i wzruszająco. Mimo, że akcja jeszcze trwa dziękuję wszystkim ofiarodawcom, kolejne paczki ruszą do Bydgoszczy 07.12.2022 r. i 12.12.2022 r.. Jeżeli ktoś chciałby poczuć się jak Święty Mikołaj, a nie miał wcześniej możliwości to zapraszam, świąteczny kartonik nadal czeka na zapełnienie. 

               W dniu 11.12.2022 r. będzie można zakupić drobne upominkina na rzecz tego wydarzenia w GOK-U, podczas wieczornicy organizowanej przez naszą szkołę, zebrane pieniążki przekazane będą do wyżej wymienionej fundacji, która tworzy całodobową infolinię pomocy psychologicznej dla dzieci chorych na nowotwory oraz ich rodzin.

     • Zaczarowany eliksir

      06.12.2022

      W grudniowy wtorek dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas 0-III obejrzeli bajkowy spektakl pt. "Zaczarowany eliksir" w wykonaniu Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Inscenizacja opowiadała o przygodach zwierzęcych przyjaciół: pieska Dyzio oraz niesfornej małpki Gapcio. Zwierzęta włączajac energetyzujący taniec i piękne piosenki opowiedziały o zaletach zdrowego odżywiania oraz dobrych manier. Uczniowie dowiedzieli sie jak wlasciwie zachować się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, okazać nieufność w stosunku do nieznajomych dorosłych oferujacych im prezenty. 

     • Andrzejkowe wróżby

      01.12.2022

          Wczorajszy dzień (30.11.2022r.), oprócz emocji sportowych, przyniósł nam również wiele zabawy związanej z wróżbami andrzejkowymi. Każda klasa przygotowała osobny stolik z własnymi wróżbami, wiele ciekawych pomysłów i dużo uśmiechu.