W dniach od 20 do 22 maja byliśmy na wycieczce szkolnej w Warszawie.
Do stolicy Polski dotarliśmy pociągiem, a po niej przemieszczaliśmy się środkami transportu miejskiego: metrem, tramwajem i autobusem. Na początek odwiedziliśmy miejsce „Akcji pod Arsenałem”, gdzie harcerze z Szarych Szeregów uwolnili skatowanego przez hitlerowców Rudego oraz pomnik ku czci Małego Powstańca. Następnie odbyliśmy spacer po przepięknie odbudowanej po wojnie Starówce i przez Kamienne Schodki doszliśmy do Archikatedry Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się koronacja ostaniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja, a w kaplicy – mauzolem spoczywa błogosławiony Kardynał Tysiąclecia Stefan Wyszyński. Zeszliśmy w niej do krypt gdzie w sarkofagach spoczywają doczesne szczątki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, kompozytora i pianisty Ignacego Paderewskiego, noblisty Henryka Sienkiewicza, pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza, kardynałowie, książęta i inni zasłużeni. Mieliśmy również okazję porozmawiać z bratem Marianem Markiewiczem, który to zawiózł w Watykanie samochodem Kardynała Karola Wojtyłę na konklawe w 1978 z którego Kardynał wyszedł już jako Papież Jan Paweł II. Brat Marian również przed konklawe ostrzygł św. Jana Pawła II i dzięki temu ma relikwie Ojca Świętego. Jest również posiadaczem roweru Jana Pawła II, który otrzymał od Niego przeszło 40 lat temu. Zakonnik ciągle na nim jeździ, przejeżdzając już przeszło 50 tysięcy kilometrów. Ciekawostką była wizyta w ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwerystetu Warszawskiego oraz pomnik Syrenki. Wieczorem pojechaliśmy do kina na film „Istoty fantastyczne” opowiadający o sile dziecięcej wyobraźni.
Drugiego dnia udaliśmy się do Centrum Pieniądza NBP placówki edukacyjno-wystawienniczej, popularyzującej wiedzę ekonomiczną przy użyciu najnowocześniejszych technik multimedialnych. Twórcą Centrum był Sławomir Skrzypek ówczesny prezes NBP. Mieliśmy tam okazję zapoznać się z historią pieniądza, metodami znajdywania fałszywych banknotów i z pieniędzmi różnych krajów. Niebywałą gratką była możliwość podnoszenia prawdziwej sztabki złota ważącej około 12,4 kg o aktualnej wartości prawie 4 mln złotych. Przespacerowaliśmy się również Krakowskim Przedmieściem. W kościele św. Krzyża zobaczyliśmy miejsce, gdzie jest złożone serce Chopina. Następnie podeszliśmy na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, Krzyż Papieski, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Pomnik Smoleński. Obecnie trwają tam prace przy odbudowie Pałacu Saskiego, który to został wysadzony przez Niemców podczas II wojny światowej. Zatrzymaliśmy się przy Pałacu Prezydenckim oraz Pomniku Adam Mickiewicza. Odwiedziliśmy również kościół Wizytek w którym to na organach przez 2 lata grał Fryderyk Chopin. Zetknęliśmy się również ze wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku do współczesności podczas wizyty w Muzem Narodowym. Chyba największe wrażenie wywarł na nas obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Ostatnim punktem tego dnia była wizyta na Wojskowych Powązkach. Pani przewodnik opowiadała nam historie ludzi którzy od nas odeszli do wieczności i są pochowani na tym cmentarzu. Usłyszeliśmy wiele historii o bohaterach Powstania Warszawskiego, Styczniowego, o Żołnierzach Niezłomnych chowanych w beziimiennych grobach, Żołnierzach z 1920 roku, a także o wielu postaciach zasłużonych w wielu dziedzinach życia dla naszej ukochanej Ojczyzny w tym gen. bryg. pil. Stanisławie Skalskim patronie Lotników, którzy podarowali nam Lima 2 stojącego przed nasza szkołą.
Trzeciego dnia odwiedziliśmy Stadion Narodowy na którym trwały prace przygotowawcze do położenia murawy dostarczanej w rolkach z Węgier. Następnie byliśmy na Zamku Królewskim gdzie zachwycaliśmy się pięknymi salami, obrazami „Konstytucja 3 Maja”, „Rejtan” wspomnianego wcześniej Jana Matejki oraz obrazami Canaletta, który to do sporządzenia rysunków przygotowawczych używał przyrządu optycznego zw. camera obscura, który umożliwiał bezbłędne zarejestrowanie proporcji budynków oraz perspektywy. Po II wojnie światowej według obrazów Canaletta odtworzono w stolicy wygląd wielu zniszczonych pałaców. Spacerowaliśmy również po Łazienkach Królewskich odwiedzając teatr antyczny oraz jego poszczególne ogrody, pałacyki i pomniki. Na zakończenie udaliśmy się do Muzeum Fryderyka Chopina i podziwialiśmy jego ostatni autentyczny fortepian na którym koncertował w Paryżu. Bardzo zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń z pięknej Warszawy wróciliśmy w godzinach wieczornych do naszych rodzin.