• LIM - 2 (1973 - 2023)

            27.05.2023

            Od początku tygodnia trwały prace przy naszym cokole oczekującym "na przylot LIMKA". Jego "noga" została wzmocniona profilem 180 mm na 80 mm grubości 6 mm, a "łoże" "płetwą" i czterema żebrami grubości 8 mm. W poniedziałek nastąpi doprecyzowanie jego detali poprzez docinanie i szlifowanie, a we wtorek piaskowanie i pokrycie warstwą podkładową farby. Nasz płatowiec w chwili obecnej przebywa na blacharni i jest już po solidnym czyszczeniu.

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

            19.05.2023

            19 maja 2023 roku w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim laureaci eliminacji okręgowych w kategorii młodzieży szkolnej zaprezentowali swój repertuar recytatorski i poezji śpiewanej. Naszą szkołę i okręg Lubichowo reprezentowała Weronika Karwasz z kl. VIII. Za swoją interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Spotkanie z matką" Weronika otrzymała wyróżnienie i tym samym znlazła się w gronie najlepszych recytatorów naszego powiatu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

            17.05.2023

                 Dnia 16.05.2023 w progi naszej szkoły zawitali z wolą wtajemniczenia nas w świat druku 3D oraz AR i VR. Gwoli ścisłości - VR oznacza rzeczywistość wirtualną (z ang. virtual reality), zaś AR to skrót od augmented reality, który oznacza rzeczywistość rozszerzoną. Na warsztatach z VR i AR ujawniła nam się prawdziwa potęga technologii (możliwa do wprowadzenia w życie m.in. dzięki goglom VR). Jakże inaczej nazwać można literalne przenoszenie się w czeluści oceanu, gdzie tuż obok nas przepływały rekiny? Z autopsji wiemy jak to zwiedza się opuszczone przedszkole na terenie miasta Prypeć (nieopodal Czarnobyla) Polinezyjskie atole, wnętrze komputera, kościół prawosławny podczas zaślubin, ludzkie żyły i wiele więcej. W ostatniej zlecono nam odnalezienie strupa, dodatkowo uraczono nas powtórką z biologii, lecz to nie koniec edukacyjnej wartości, bowiem wędrując po księżycu zarazem opanowaliśmy wiedzę o naszym satelicie. Owy sposób nauki wytacza przeciwko przestarzałemu pruskiemu systemowi (panującemu obecnie) ciężką artylerię w postaci emocji (pod ich wpływem mózg najlepiej zapamiętuje) i namacalnych, intrygujących doświadczeń. Niechby czym prędzej go zastąpił. AR Opiera się na nakładaniu w rzeczywistym czasie elementów i przedmiotów świata wirtualnego na świat widzialny przy użyciu kamery. Za pośrednictwem rozszerzonej rzeczywistości po naszej klasie dreptał łazik marsjański, rakieta omal nie przebiła się przez dach, wzbijając się w powietrze. AR trwa przy nas na co dzień, np. w aplikacji Pokémon Go. Zajęcia poświęcone drukowi 3D przyniosły nam wiele wiedzy. Drukarki 3D działają na podobnej zasadzie co ich odpowiedniki prozaiczne do tekstu. Obiekty na rzeczonym urządzeniu powstają dzięki filamentowi – wkładowi, zarazem budulcowi obiektów. Najczęściej jest nim plastik, również ekologiczny. Ku naszemu zdziwieniu, drukarki 3D wykorzystywać mogą również czekoladę, metal (beton oraz inne nietypowe substancje). Umożliwia to stawianie całych domów, konstruowanie samochodów lub tworzenie słodkości. Do naszej dyspozycji zostały oddane długopisy 3D, za pomocą różnorakich szablonów przenosiliśmy do trój wymiaru np. ludziki LEGO.Było to wspaniałe doświadczenie, jesteśmy chętni je powtórzyć. Dziękujemy. 

          • XXVI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej i Gwary Kociewskiej

            15.05.2023

            15 maja 2023 roku 35. uczniów  wzięło udział w XXVI edycji Gminnego Konkursu Poezji Polskiej i Gwary Kociewskiej. Występujący zmagali się w trzech grupach wiekowych i dwóch tematycznych. Najmłodsi wybierali repertuar na temat "Dziecięce radości i smutki", starsi recytowali ( w związku ze stuleciem urodzin i Rokiem Szymborskiej) utwory naszej noblistki. Wszyscy recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom przygotowania.Jury wybrało laureatów. Należą do nich:

            I miejsce: Lena Łepek z kl. 2, Zuzanna Gwizdała z kl. 4, Weronika Karwasz z kl. 8 i Karolina Zieman z kl. 8

            II miejsce: Aleksandra Kowalewska kl. 2, Kacper Mania, kl. 5, Antonina Szymańska, kl. 8, Andrzej Wawszczyk, kl. 8

            III miejsce: Fabian Połom, kl. 3

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i gromkie brawa. Gratulujemy.

             

          • LIM - 2 (1973 - 2023)

            12.05.2023

            Właśnie mijają w majowym słońcu 3 dni od wylotu naszego "Limka" do Bydgoszczy. Stoi tam sobie w hangarze i czeka na pierwsze szlify. W Osiecznej pozostał natomiast cokolik wcale nie tak mały, który wymaga wzmocnienia elementami stalowymi, wypiaskowania, przygotowania do nałożenia nowej farby. Pod nim podbudowa, którą trzeba zrekonstruować i wymienić na nową. To wszystko po to aby samolot, który wróci do nas pod koniec sierpnia mógł cieszyć naszą społeczność szkolną, lokalną i nie tylko przez kolejne 50 lat, a kto wie może i dłużej. W związku z tym postanowiliśmy otworzyć dedykowane konto na wpłaty związane z przygotowaniem do powtórnego przylotu samolotu do szkoły. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wesprzeć finansowo to przygotowanie bylibyśmy wdzięczni za wpłatę.

            Poniżej podajemy numer dedykowanego konta na wpłaty:

             

            ZSP Osieczna

            26 8341 0000 2008 6000 0736 0002

            z dopiskiem LIM

          • Okręgowe i rejonowe eliminacje w Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej

            10.05.2023

            10 maja 2023 roku  w Gminnym Ośrodku Kultury  w Lubichowie odbyły się Eliminacje Okręgowe Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.  16 recytatorów, w trzech kategoriach wiekowych,  zaprezentowało swoje niebywałe umiejętności  interpretacyjne, dykcyjne oraz  doskonałą pamięć. O miłą atmosferę zadbał gospodarz spotkania- pan Franciszek Lewicki oraz prowadząca pani Bogumiła Fiałkowska. Naszą szkolę bardzo godnie reprezentowała Weronika  Krawasz z kl. 8. Recytowała fragment utworu K.I. Gałczyńskiego „Spotkanie z matką”  i  wiersz  T. Lenartowicza „Tęsknota”.  Występ został nagrodzony II miejscem i zaproszeniem do wzięcia udziału w etapie powiatowym.  Weronika wystąpi 19 maja w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

          • Lim - 2 (1973 - 2023)

            09.05.2023

            Już od wczoraj trwały prace demontażowe samolotu Lim - 2 stojącego przed naszą szkołą. Wykonowali je specjaliści z Wojskowych Zakładów Lotniczych z Bydgoszczy, do których to w dniu jutrzejszym uda się nasz Limek na generalny remont. Potrwa on do końca sierpnia, a we wrześniu odbędzie się jego uroczyste przywitanie z okazji 50 - rocznicy nadania szkole im. Lotników Wojska Polskiego. Honorowy patronat nad tą renowacją objął Dowódca 22 Pułku Lotnictwa Taktycznego im. Stanisława Skalskiego z Malborka płk pil. mgr inż. Mariusz Wiączkowski. Rozpoczynamy odliczanie i czekamy z niecierpliwościa na powrót.

          • "Witaj Majowa Jutrzenko"

            04.05.2023

            28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole uroczyście obchodzono święto narodowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Z tej okazji uczniowie klasy IV, pod kierunkiem p. Estery Wawszycz i p. Pawła Kwiatkowskiego, przygotowali przedstawienie. Uczniowie przybliżyli tło historyczne towarzyszące wydarzeniu i znaczenie Konstytucji dla narodu polskiego.

            W inscenizacji pokazano uczestnictwo naszej współczesnej młodzieży w obradach Sejmu Wielkiego dnia 03.05.1791 r.

            Na korytarzach szkolnych, pojawiły się również piękne gazetki z okazji tego święta.

            Na końcu apelu zostały zrobione pmiątkowe zdjęcia przed samolotem, który niebawem zostanie poddany generalnemu remontowi, znikając na jakiś czas z naszych oczu.

          • Dzień Ziemi 2023

            27.04.2023

            „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”

            Albert Einstein

             

            Jak każdego roku w kwietniu na świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Także w naszej szkole w tym czasie świętuje się urodziny Ziemi. Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się w 1970 r. w USA a w Polsce zostały zapoczątkowane w 1990 r.. Celem ich jest upowszechnienie problemów współczesnej ekologii, inicjatyw na rzecz ochrony przyrody oraz promocja postaw ekologicznych. Dzień ten sprzyja także manifestacji przeciwko bezmyślnemu niszczeniu naszej planety i środowiska.

            Tego dnia przypominamy jak można przysłużyć się dobru naszej Ziemi m.in. poprzez oszczędzanie wody, ograniczanie zużycia plastiku, oszczędzanie prądu, zbieranie makulatury co ogranicza wyrąb lasów, nie marnowanie żywności.

            W tym roku Dzień Ziemi obchodziliśmy 21 kwietnia rozpoczynając go od prezentacji multimedialnej nt. Dnia Ziemi na holu szkoły. Wszyscy uczniowie przypomnieli sobie ogólne informacje nt. tego święta a także dużą uwagę skupiliśmy na gospodarce śmieciowej, w tym recyklingu, sposobach ograniczania ilości śmieci a także skutkach, jakie one powodują. Uzbrojeni w wiedzę uczniowie następnie wyruszyli na sprzątanie pobliskiej okolicy w ramach akcji ogólnopolskiej #Sprzątam dla Polski.

            Uzupełnieniem wszystkiego była gazetka na holu dotycząca tematyki Międzynarodowego Dnia Ziemi i zagadnień, które zostały poruszone podczas prezentacji. Pamiętajmy! Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, bez Niej nie będzie Nas.

          • Tajemniczy ogród kl.6

            25.04.2023

            Zainspirowana lekturą Frances Hudgson Burnett  klasa 6 postanowiła  założyć własny „Tajemniczy ogród”. Data rozpoczęcia prac nie była przypadkowa- 21 kwietnia – Dzień Ziemi.  Wysiłek przy sadzeniu i sianiu roślin nastroił  wszystkich pozytywnie i spowodował przypływ energii. Ten literacko- przyrodniczy projekt już uraczyła matka natura deszczem. Teraz będziemy obserwować, jak zmieniają się  rośliny.  Niech rosną i dojrzewają wraz z szóstoklasistami!

              

             

          • Życzenia Wielkanocne

            07.04.2023

            Serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
            przepełnionych ciepłem domowego ogniska,
            obfitujących w radość i miłość
            życzą
            Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy
            Szkoły Podstawowej im. Lotników Wojska Polskiego w Osiecznej

            Osieczna, 09.04.2023 r.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            06.04.2023

            Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski.

            Nasze dzieci obchodziły ten dzień w poniedziałek dnia 03.04.2023 r.. W holu szkoły, przedstawiono prezętacje przygotowaną przez Panią Lucynę Ziółkowską. Uczniowie otrzymali niebieskie baloniki i byli ubrani na niebiesko. 

          • Nic dwa razy się nie zdarza...

            24.03.2023

             

            W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Senat RP uhonorował jej imieniem rok 2023.

            W związku z tym w naszej bibliotece odbywają się zajęcia "MISTRZYNI SZYMBORSKA" , przybliżające  twórczość i postać polskiej poetki.

            Na początek powstała girlanda i wystawa z cytatami, pochodzącymi z utworów Wisławy Szymborskiej. Korytarz przed biblioteką zdobi alfabet, dzięki któremu można poznać biografię Ichny. Klasy III-VIII odbyły zajęcia prowadzone metodą stacji zadaniowych. Dla uczczenia Światowego Dnia Poezji ogłosiliśmy konkurs kaligraficzny na najpiękniej przepisany wiersz Szymborskiej. Przed nami kolejne zadanie-  konkurs recytatorski.

            Warto dodać, iż wśród zasobów naszej biblioteki znajduje się tomik z własnoręczną dedykacją Wisławy Szymborskiej.

          • TYDZIEŃ MÓZGU

            21.03.2023

            W minionym tygodniu 13-19 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Tydzień Mózgu. Był to projekt edukacyjny, w którym uczniowie wspólnie odkrywali niezwykłą moc fantastycznego, genialnego i oryginalnego mózgu. Twórcami imprezy była p. Joanna Chabowska wraz z uczniami klasy ósmej.

            Głównym celem naszego projektu było zorganizowanie wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju, TYGODNIA MÓZGU, w którym to, w każdym dniu tygodnia, było realizowane inne zagadnienie związane z mózgiem i każdy jego dzień zapełniony był różnorodnymi atrakcjami. Na holu pojawiła się gazetka promująca i informująca o Międzynarodowym Tygodniu Mózgu.

             „Zdrowy poniedziałek” poświęciliśmy na tematykę odżywiania mózgu. Zaprosiliśmy dietetyka p. Dominikę Szlachcikowską, która przybliżyła całej szkole, podczas spotkania na holu, jaką dietę stosować aby nasz mózg prawidłowo funkcjonował. Następnie uczniowie w swoich klasach przygotowywali zdrowe śniadanie. Każde z nich było bardzo pomysłowe i smaczne.

            „Relaksacyjny wtorek „ to dzień odpoczynku dla mózgu. W ten dzień uczniowie przynieśli do szkoły ulubione poduszki, przytulanki, kapciuszki a niektórzy piżamki a to wszystko po to aby się relaksować. Na holu uczniowie mieli strefę relaksu, gdzie wygodnie wypoczywali przy spokojnej muzyce. Podczas drugiej lekcji wspólnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach relaksacyjnych metodą Jacobsona oraz wypoczywaliśmy przy akompaniamencie gitary i śpiewie naszej uczennicy Antoniny Szymańskiej. W trakcie przerw dzieci mogły korzystać z Kącika czytelniczego oraz kolorowanek aby spędzać je w ciszy

            „Wytężona środa”  poświęcona była na rozruszanie szarych komórek. Ten dzień dedykowaliśmy Gimnastyce Mózgu. Krzyżówki, rebusy, memory, logiczne zagadki, sudoku, gry dydaktyczne, super zadania, wyzwania, matematyczne łamigłówki  wypełniały  szkolne przerwytzw.  stoliki mózgomaniaków.

             A wszystkich zaciekawionych  na zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych, zaprosiliśmy  na drugiej godzinie lekcyjnej na prezentację ,w której to uczniowie poznali, w jaki sposób szybciej zapamiętywać wszystko to, co widzimy, słyszymy i doświadczamy. Techniki zapamiętywania z wykorzystaniem mnemotechnik, to był  prawdziwy strzał w dziesiątkę

            „Sportowy czwartek”

            To dzień adrenaliny dla ucznia, wypełniony sportem.  Rozpoczęliśmy go od wspólnego obejrzenia prezentacji na temat wpływu wysiłku fizycznego na działanie mózgu – Fit mózg. W tym dniu zorganizowaliśmy na drugiej lekcji SPORTOWE ZAWODY na hali. Emocji było co nie miara. Pierwsze miejsce w kategorii I-IV zajęła klasa 3 zaś wśród starszych klas zwycięzcami okazali się prowadzący imprezę uczniowie klasy 8.Gratulacje dla wszystkich uczestników.

            „Kreatywny piątek”           

            Ogłosiliśmy  plastyczny konkurs pt. „Niezwykłe mózgi nauczycieli”, w którym to trzeba było dowolną techniką stworzyć podczas drugiej godziny lekcyjnej mózg wylosowanych przez daną klasę dwóch n-li  naszej szkoły. Każdy z uczniów mógł wykazać się kreatywnością i własnym wkładem w pracę. Prace zaprezentowano na holu, zaś nagrodą było prawidłowe odgadnięcie przez nauczycieli swoich mózgów. Najlepsze Mózgi I semestru z naszej szkoły w tym czasie w nagrodę wybrać się miały na kręgle do Okonin Nadjeziornych.

            Poprzez ten projekt chcieliśmy, aby uczniowie, przede wszystkim poszerzyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania mózgu, poznali różnorodne techniki lepszego zapamiętywania oraz uświadomili sobie, jak ważne w ich życiu jest prawidłowe odżywianie mózgu i jak ważna jest aktywność fizyczna w ich wieku. Wszyscy uczniowie bardzo byli zaangażowani, chętnie poznawali nowe informacje i  mamy nadzieję, że impreza się podobała oraz że będziemy mogli ją powtórzyć w przyszłym roku. Gratulacje dla wszystkich dzieci za aktywność oraz podziękowania dla uczniów klasy ósmej za pomoc.