Dzisiaj w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii, która bardzo realistycznie odzwierciedliła dawne życie rycerzy. Dzieci mogły na własne oczy zobaczyć walkę na miecze, pasowanie na rycerza, a także na własnej skórze doświadczyć niektórych sytuacji np.: zamknięcia w dyby, czy dzierżenia mieca we własnej dłoni.
Międzynarodowy dzień PIZZY
10.02.2023W kalendarzu świąt nietypowych swoje święto ma pizza. I nic w tym dziwnego, bo to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych, a także obecnie łatwo dostępnych dań świata. Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego, ale na przykład w Brazylii obchodzony jest 31 sierpnia, a we Włoszech 17 stycznia.
Kto wpadł na pomysł obchodzenia dnia pizzy? Trudno to ustalić, ale jedno jest pewne - musiał być jej wielkim fanem.
W tym dniu również dzieci klasy II i dzieci biorące udział w zajęciach świetlicowych, własnoręcznie przygotowały ten rarytas. A jak smakował sami zobaczcie.
40
Laboratoria Przyszłości
18.03.2023Już od września tego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły korzystają z zakupionych narzędzi do pracowni plastyczno - technicznej utworzonej w naszej szkole. Dzieci w nowocześnie urządzonej świetlicy szkolnej wyciszonej panelami akustycznymi korzystają z robotów, gier planszowych zestawów klocków Lego. Wszystkie apele i akademie szkolne uzyskały nową jakość poprzez profesjonalne nagłośnienie zarówno stacjonarne jak i przenośne. Można powiedzieć, że szkoła zyskała nową jakość, a uczniowie możliwość obcowania z nową technologią.
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
10.02.2023JEDZIE ZIMA Cz. Janczarski
Przypłynęła chmura sina.
Od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z domu nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci!
W dniu 08.02.2023 dzieci z naszej szkoły wraz z Panią Agnieszką zaprosiły zimę do zabawy.
26
Losy absolwentów
07.02.2023Z wielką satysfakcją odnotowujemy wszelkie informacje o sukcesach naszych absolwentów, szczególnie gdy są to osiągnięcia na polu naukowym. Do takich należy z pewnością tytuł doktora nauk społecznych, który (decyzją Komisji Rady Dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach UMK w Toruniu) otrzymał 6 lutego 2023 roku nasz były uczeń- Karol Ebertowski.
Karol z pasją i determinacją realizuje swe edukacyjne ambicje i umiejętnie łączy je ze swoimi korzeniami. W 2012 roku ( kończąc studia I stopnia z zakresu informacji naukowej i bibliologii) napisał pracę pod tytułem „ Działalność Biblioteki ZSP w Osiecznej w latach 1999-2021”. Jest ona dostępna w naszej czytelni. Studia informatyczne uwieńczył pracą „Wirtualny spacer po gminie Osieczna”. Od lat pasjonuje się genealogią, stworzył imponujące drzewo genealogiczne swojej rodziny. Wydaje się być naturalną konsekwencją, że swoją wiedzę wykorzystał w rozprawie doktorskiej: Praktyczne aspekty gromadzenia, opracowania i udostępniania informacji genealogicznej w Polsce.
Dr Karol Ebertowski przyjął zaproszenie i dla starszych uczniów naszej szkoły przeprowadzi lekcję biblioteczną.
Na kogo jeszcze możemy liczyć? Zapraszamy naszych absolwentów do kontaktu. Opowiedzcie młodzieży o Waszych pasjach, zawodach, karierach.
Fotograf w szkole
06.02.2023W dniu 24.02.2023 r. do naszej szkoły przyjedzie fotograf, zdjęcia będą wykonywane od 8:00 rano.
Spotkanie z leśnikiem
17.01.2023W dniu 11.01.2023 r. odbyło się spotkanie z leśnikiem z Nadleśnictwa Czersk Panią Alicją Sabiniarz. Spotkanie dotyczyło tematu "Ptaki i zwierzęta zimą- jak zadbać o naszych przyjaciół".
16
Mistrzostwa rejonu w dwa ognie
17.01.2023W dniu 12.01.2023 r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Rejonu w dwa ognie. W zawodach wzięły udział drużyny z Czarnej Wody, Kalisk oraz Osiecznej w klasyfikacji chłopców i dziewczynek klas IV i młodszych.
Chłopcy: Dziewczynki:
I miejsce Czarna Woda I miejsce Czarna Woda
II miejsce Osieczna II miejsce Kaliska
III miejsce Kaliska III miejsce Osieczna
12
BAL KARNAWAŁOWY
17.01.2023Karnawał to miła,szalona,pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych.Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 13 stycznia 2023 roku.
Na pięknie udekorowanym holu naszej szkoły pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, więźniów, żołnierzy, …nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, uśmiechy nie znikały z twarzy. Tańce były przeplatane konkursami dla dzieci. Bal umożliwił wszystkim spędzenie czasu w miłej atmosferze przy wspólnej zabawie i posiłku jaki przygotowały dzieci w klasach wraz z wychowawcą oraz rodzice. Na koniec zabawy zostali wybrani król i królowa balu, w kategoriach klas I-III oraz klas IV-VIII.
197
Bożonarodzeniowy Dar serca
17.01.2023Jak co roku, w czasie około świątecznym uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o najbardziej potrzebujących wsparcia i serca. Wspólnie z p. Joanną Chabowską grupa uczennic klasy ósmej: N. Kosecka, S. Szutzman, W. Karwasz, M. Suchomska, W. Lorek, N. Laska przygotowała i dostarczyła stroiki świąteczne oraz życzenia dla podopiecznych Oddziału Opieki Paliatywnej Medpharmy w Starogardzie Gdańskim. Do wykonania wykorzystała zasoby bogato wyposażonej w sprzęt nowej pracowni technicznej z programu MEN „Laboratoria przyszłości”. Oprócz odwiedzin chorych uczniowie pamiętali także o najbardziej potrzebujących małych przyjaciołach człowieka ze schroniska w Starogardzie Gdańskim, do których podążyli z wcześniej zebraną w szkole karmą i życzeniami , razem z uczniami klasy 4 i ich wychowawczynią p. Dorotą Czerwińską. Dzięki tym akcjom uczymy nasze dzieci wrażliwości na cierpienie ale także miłości, którą powinniśmy obdarzać się każdego dnia.
9
I Osieczański Orszak Trzech Króli za nami
06.01.2023Około godziny 10.30 na placu przed szkołą zaczęli zbierać sie pierwsi aniołowie, pastuszkowie i królowie wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Przy dźwięku najpiękniejszych polskich kolęd czuć było wielką radość uczestników z tego spotkania. Pani Magdalena Apostołowicz znana w społeczności lokalnej z wielu dobroczynnych akcji na rzecz bliźnich poprosiła wszystkich o pamiątkowe zdjęcie. Potem za Gwiazdą Betlejemską przygotowaną przez uczniów z naszej szkoły pod opieką wspaniałej palstyczki, nauczycielki z Osiecznej pani Sylwii Czarnowskiej, a niesionej przez ucznia klasy VIII Pawła Zabrockiego przy akompaniamencie akordeonu, wszyscy ruszyliśmy do symbolicznego Betlejem znajdującego się w naszym parafialnym kościele. Tuż przed nim powitał nas ks. proboszcz Zbigniew Kostewicz inicjator przedsięwzięcia, na które tak licznie odpwiedzieli rodzice wraz z dziećmi z przedszkola i szkoły, uroczyście wprowadził wszystkich przed żłobek, gdzie symbolicznie Nowonarodzonemu swoje dary złoto, kadzidło i mirrę złożyli trzej królowie Wiktor Laskowski, Cezary Wilkowski i Oliwier Baran. Była to piękna uroczystość, która utkwi nam wszystkim w pamięci, a wielu uczestników orszaku wyraziło pragnienie odbycia go cyklicznie co rok. Zatem nie pozostaje nam nic innego tylko powiedzieć: do zobaczenia w przyszłym roku na II Osieczańskim Orszaku Trzech Króli .
Orszak Trzech Króli w Osiecznej
02.01.2023Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzinami na I Osieczański Orszak Trzech Króli. Spotykamy się 6 stycznia w najbliższy piątek o godzinie 10.45 w Szkole Podstawowej w Osiecznej, a następnie ruszamy wzorem Trzech Mędrców za Gwiazdą Betlejemską do Kościoła na uroczystą Mszę św. poprowadzoną przez inicjatora tego orszaku naszego proboszcza ks. Zbigniewa Kostewicza. Niech nasz korowód będzie pełen przebranych aniołów, pastuszków, króli, barwny i kolorowy.
Życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok
22.12.2022Jest taka noc, na którą czekamy i za którą tęsknimy.
To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...
Noc Bożego Narodzenia…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Współpracownikom i Przyjaciołom Szkoły, by tegoroczne Święta były czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.
Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, odgłos łamanego opłatka i płynące dźwięki śpiewanych przez nas najpiękniejszych polskich kolęd przyniosą chwile zadumy, refleksji i wzruszenia, ale też radości wynikającej z obecności najbliższych.
Prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra, życzliwości, zdrowia, pomyślności oraz samych szczęśliwych zdarzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2023.
Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Lotników Wojska Polskiego w Osiecznej
Jasełka w Osiecznej
22.12.2022Tuz przed godziną 12 na Szkolne Jasełka przybyli do naszej szkoły rodzice, zaproszeni goście na czele z panem wójtem Stanisławem Stosikiem, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły, którzy są już na zasłużonej emeryturze oraz Pani Agnieszka Andrearczyk przewodnicząca Rady Rodziców. Duchowo byli z nami obecni ks. Zbigniew Kostewicz oraz pani Danuta nasza higienistka. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły witając wszystkich bardzo serdecznie i zaprosił na spektakl przygotowany przez panie: Ewę Bobro, Dorotę Czerwińską, Danutę Gaca, Esterę Wawszczyk oraz pana Pawła Kwiatkowskiego, którego aktorami byli uczniowie naszej podstawówki, przedstawienie swoją grą na instrumencie muzycznym uświetniła Weronika Karwasz. Dzieci pięknie zaprezentowały inscenizację i wprowadziły wszystkich zebranych w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wielokrotnie podczas przedstawienia dzieci usłyszały gromkie brawa. Panie Agnieszka Andrearczyk i Sylwia Czarnowska wręczyły również dzieciom nagrody za przepiękne dekoracje świąteczne, a na zakończenie pan wójt wraz z dyrektorem bardzo dziękowali wszystkim za trud włożony w przygotowanie Jasełek. Do zobaczenia... już w przyszłym 2023 roku.
23
Wizyta w Ośrodku Readaptacji EKO "Szkoła życia" w Wandzinie.
15.12.2022Uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły dzisiaj skorzystali z zaproszenia Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Solidarni "Plus" pana Donata Kuczewskiego oraz jego przyjaciela obecnego proboszcza Parafii w Osiecznej ks. Zbigniewa Kostewicza i odwiedzili Ośrodek Readaptacji EKO "Szkoła życia" w Wandzinie koło Człuchowa. Mieli okazję zapoznać się z jego szeroką gamą działalności począwszy od opieki nad niepełnosprawnymi seniorami, osobami wychodzącymi z różnego rodzaju uzależnień a skończywszy na działalności ekologicznej prowadzonej przez podopiecznych. Młodzież również uczestniczyła w warsztatach związanych z profilaktyką uzależnień od alkoholu, dopalaczy, napojów energetycznych jak również uzależnień behawioralnych takich jak nadmierne korzystanie z internetu, gier komputerowych oraz smartfona. Na koniec warsztatów czekał na uczniów pyszny obiad. Ta wizyta uświadomiła młodzieży jak ważnym jest dokonywanie dobrych wyborów.
3
"Świąteczna niespodzianka"
14.12.2022W dniu 06.12.2022r. uczniowie klas I-III wyruszyli do kina w Starogardzie Gdańskim na film pod tytułem "Świąteczna niespodzianka". Po skończonym seansie odwiedzili schronisko dla zwierząt, któremu podarowali ofiarowane przez państwa łakocie.
Wnetki bandó Boże Gody
13.12.2022Tradycyjnie w grudniu, w tym roku w trzecią niedzielę Adwentu – 11 grudnia 2022 roku na Sali Widowiskowej w Osiecznej odbyła się WIECZORNICA, na którą składały się: przedstawienie „Wnetki bandó Boże Gody” oraz Kiermasz świąteczny, na którym można było kupić dekoracje, stroiki, ciasta i ciasteczka, przygotowane przez dzieci i rodziców pod opieką pani Sylwii Czarnowskiej. Można było także odwiedzić stoisko biblioteki szkolnej z pięknymi książkami pod opieką pani Hanny Czai oraz stoisko „ONKO-MIKOŁAJE”, z inicjatywy pani Joanny Gradowskiej, na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.
Organizatorka Estera Wawszczyk przywitała wszystkich zebranych gości: rodziców, dziadków, krewnych artystów, przedstawicieli zakładów pracy, stowarzyszeń, kół, organizacji, zaprzyjaźnionych szkół i wszystkich, którzy zawitali na tę środowiskową imprezę. Witając gości mówiła o intensywnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w każdej rodzinie. To rodzina jest najważniejsza, bo w niej przechowuje się wartości, zwyczaje, tradycje i obrzędy. Tworzy się tez nowe, które ten grudniowy czas zamieniają w magiczne wspomnienia. Zwyczaje te przekazywane są dzieciom, a te dalej następnemu pokoleniu. To właśnie wartość rodzin wielopokoleniowych, w których Babcia, Dziadek, a często Prababcia i Pradziadek – są kopalnią wiedzy, zwyczajów, tradycji, pochodzące z ich wspomnień i doświadczenia.
Następnie p. Estera zaprosiła zebranych do obserwacji przez symboliczne okno – scenę przygotowania do świąt w pewnej kociewskiej rodzinie, bo „wnetki bandó Boże Gody”.
Przy dźwiękach adwentowej pieśni weszły na scenę Dziewczynki-Wnuczki (Zuzia Gwizdała, Wiktoria Kamińska, Zuzia Ossowska, Ewa Piesik i Zuzia Reszczynska) pod opieką Mamy (Weronika Karwasz) i Ojca (Natalia Kosecka), wracające z roratów. Ucieszyly się z powrotu z sanatorium Babci (Karoliny Zieman). To ona, Babcia wraz z Dziadkiem (Andrzej Wawszczyk) rozmawiali o dawnych zwyczajach i tradycjach z ich młodych lat. A tymczasem Mama z Córkami piekła fefernóski-pierniczki pod czujnym okiem Babci, martwiąc się Myszami (Oliwier Baran, Jaś Stosik, Marta Kolasińska i Wnuczki w roli myszek), które rozpanoszyły się w domu. Kot Mruczek (Wiktor Laskowski), leniwie śpiący pod piecem i Kot z sąsiedztwa (Dominik Gornowicz) skutecznie wygnali je z domu.
Opowiadano również o zwyczajach wigilijnych, należą do nich wróżby dla dziewcząt: nasłuchiwanie szczekania psa i liczenie „sztachet” w płocie, przedstawili je: Maja Andrearczyk, Antonina Kowalewska, Wiktoria Stosik, Maciej Szumacher i Cezary Wilkowski.
Potem wesoło, ze śpiewem zawitali Kolędnicy: Gwiazdka-Gwiazdor (Ewelina Lipska), Anioły (Maja Mazurowska, Marta Talaśka i Maja Pastwa), Diabły (Dominik Tramowski i Patryk Zieliński), Śmierć (Noemi Zdrowowwicz), Matka Boska (Marta Kolasińska) i Święty Józef (Jaś Stosik), Kociewianka (Klaudia Ordon), Bocian (Igor Maszka), Koza (Kacper Mania), Pastuszkowie-Kociewiacy (Oskar Gornowicz, Krzysztof Smeja – również w roli Cygana, ponownie Igor Maszka), Pastuszek z Gwiazdą (Paweł Chabowski) i Pastuszek z Szopką (Hubert Platta) opowiadając historię o odwiedzinach Kociewiaków u nowonarodzonego Jezuska.
Pięknie zaśpiewała i na gitarze zagrała Antonina Szymańska, a na keyboardzie Weronika Karwasz oraz na akordeonie pan Roman Mechliński.
Na koniec wszystkich artystów przedstawiono i podziękowano wszystkim osobom, które włączyły się do przygotowania wieczornicy: Paniom z Rady Rodziców na czele z p. Agnieszką Andrearczyk, Rodzicom, którzy piekli ciasta i ciasteczka oraz przygotowywali ozdoby i stroiki na Kiermasz Świąteczny, paniom Alicji i Magdzie Bugajewskim oraz p. Marcinowi Łąckiemu, którzy zadbali o dekorację Sali i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do organizacji tej imprezy.
Na koniec wszystkich zaproszono na stoiska kiermaszowe i poczęstunek.
Wszystkim Gościom, którzy przybyli na naszą Wieczornicę, składamy serdeczne podziękowania za obecność, życzliwość i wielkie serca.
DZIĘKUJEMY - Organizatorzy
46
Onko- Mikołaje
07.12.2022Dziś kolejne paczki Onko-Mikołajowe trafiły do Bydgoszczy, dziękuję ofiarodawcom.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie