• Wycieczka do Gdyni

            10.12.2021

            W dniu 9.12. 2021 roku odbyła się nasza klasowa wycieczka do Gdyni. Mamy z niej wspaniałe wspomnienia. Najpierw podziwialiśmy okazy zgromadzone w Akwarium, były tam naprwadę ciekawe rybki. Zobaczyliśmy też super przedstawienie w Teatrze Muzycznym "Księga dżungli".Byliśmy na spacerze, w czasie którego dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donalds. Dziękujemy panu Stasiowi za bezpieczną podróż i pani Hani i pani Karolinie za opiekę.

            klasa V

          • "Poznaj Polskę"

            05.12.2021

            .2 grudnia uczniowie z klas I, II i III udali sie na wycieczkę do Gdyni, która w 79% została sfinansowana ze środków pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzieci mogły w Centrum Nauki Experyment - edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów zobaczyć i przeprowadzić sporo różnorodnych doświadczeń z wielu dziedzin nauki. Po tym dwugodzinnym eksperymentowaniu uczniowie zjedli pyszny obiad przy nabrzeżu portowym i poczas spaceru zobaczyli urbanistyczny układ miasta. Na zakończenie dzieci zobaczyły niezwykłe stworzenia żyjące w naszych morzach podczas pobytu w Akwarium Gdyńskim.

          • Przepisujemy Tolkiena

            03.12.2021

            Z okazji 130. urodzin Tolkiena włączyliśmy się do akcji ręcznego przepisywania jego utworów. Zorganizowała ją Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 26 w Wawrze z Warszawy. Nam w udziale przypadło przepisanie 570- 571 strony "Władcy Pierścieni". W projekcie wzięło udział 20 uczniów z klas V-VIII, Antonina Szymańska wykonała piękne ilustracje. Dziękujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej po książki Tolkiena i nie tylko.

          • Wycieczka w czasy średniowiecza

            30.11.2021

            Dnia 30 listopada 2021 roku odbyła się wycieczka do Malborka. Uczniowie z klas I-VI podzielili się na dwie grupy. Każda miała swojego przewodnika. Zamek okazał się przeogromny, powstał w XIII wieku. Mieszkał w nim wielki mistrz i jego bracia zakonni czyli krzyżacy.Poznaliśmy historię bursztynu. Część z nas nawet została na chwilę zmknięta w więzieniu! Na koniec poszliśmy do McDonalds.

            Wycieczka udała sie wspaniale. Każdy był zadowolony.

            zanotowali: Cezary Wilkowski, Maciej Szumacher

          • Święto Niepodległości

            10.11.2021

            O godzinie 11.11 rozbrzmiał w szkolnym holu hymn narodowy odśpiewany przez wszystkich uczniów począwszy od klasy pierwszej do klasy ósmej w pełnym czterozwrotkowym brzmieniu. Uczniowie najstarszych klas przygotowali przepiękną część artystyczną pod opieką pań: Katarzyny Kopczyńskiej, Hanny Czaja i Estery Wawszczyk, przybliżającą nam historię dojścia po 123 latach niewoli do pełnej suwerenności ojczystego kraju. Młodzież recytowała przedstawione kwestie z pamięci (wielkie brawa), a oprawę muzyczną tworzyła Antonina Szymańska śpiewając i grając na gitarze klasycznej utwory niepodległościowe. Widownia nagrodziła występ gromkimi brawami, które przerodziły się w aplauz. Wielkie gratulacje. Brawo młodzież z Osiecznej.

          • Darz Bór

            10.11.2021

            Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty. Swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty ... Tymi słowami zaczerpniętymi z czwartej księgi Pana Tadeusza Dyplomatyka i Łowy powitaliśmy panów: Prezesa Koła Łowieckiego Rogacz Stanisława Pawłowskiego i Łowczego tegoż Koła Mirosława Gutkowskiego. Po wysłuchaniu fragmentu Pana Tadeusza myśliwi przystąpili do rozdania dzieciom nagród związanych ze zbiórką kasztanów i żołędzi dla leśnych zwierząt. Udało się ich zebrać 1 400 kg przez 42 uczniów naszej szkoły. Łącki Jakub, Ossowski Karol, Suchomska Joanna, Suchomska Marta, Reszczyńska Zuzanna i Andrearzcyk Klaudia zebrali każda bądź każdy po przeszło 100 kg. Każde dziecko uczestniczące w zbiórce otrzymało nagrody o łącznej wartości 1 400 zł. Gratulacje. Brawo Wy. Następna zbiórka już za rok.

            Darz Bór.

          • Warsztaty muzyczne - relacja klasy siódmej oraz piątej

            10.11.2021

            W dniu 09.11.2021r., wraz z panem Sławomirem Głowalą, przy akompaniamencie różnorakich egzotycznych instrumentów,  wyprawiliśmy się na wschodnie kontynenty. Prowadzący obeznawał nas z nimi. Dowiedzieliśmy się, że donośne bębny (zawdzięczające gromkość skórze naciągniętej na beczkokształtne drewno) wykorzystywano do przekazywania informacji między wioskami. Za ich sprawą niemalże zatrzęsła się nasza szkoła. Kalimba przeniosła nas do Afryki. Wczuliśmy się w opowiadane nad płonącymi polanami historie. Instrument, nazywany zanzą, wydobywał dźwięk poprzez drganie blaszek, przymocowanych do kawałków drewna. Sami utworzyliśmy rytmy, podając sobie warianty kalimb o różnych rozmiarach. Z nieba runęły na nas krople wody; takowe wrażenie wywoływały obracające się rury deszczowe, wykonane z tub przebitych od wewnątrz gwoździami i patyczkami, za sprawą których przesypujące się ziarna emitowały dźwięki deszczu. Do serii donośnych instrumentów muzycznych zalicza się didgeridoo, rzeźbione z gałęzi eukaliptusowych. Aby ów tuba wydała dźwięk, należy w nią jakoby charczeć.
                     Podczas warsztatu muzycznego położyliśmy się na dywanach; pan Sławomir powędrował z nami na urokliwą polanę; sprzętem muzycznym oddawał wszelkiego rodzaju odgłosy, mogące zostać zasłyszane na łące. Nad naszymi głowami huczały sowy, bocian polował za rechoczącą żabą. Dzięcioł był stukaniem w drzewie zaabsorbowany, zaś burza przemknęła nieopodal nas.
                     Zwieńczając spotkanie, osobiście mogliśmy zagrać na wyżej wspomnianych bębnach.

            Redakcja tekstu: Karolina Zieman, Andrzej Wawszczyk

          • Serce dla szkoły

            09.11.2021

            W dniu 9 listopada w naszej szkole miała miejsce piękna uroczystość. Trafiło do nas wielkie czerwone serce, które będzie oczekiwało na nasze dary serc. Będziemy kontynuowali zbiórkę nakrętek, które to pomogą chorym dzieciom w odzyskiwaniu zdrowia poprzez zakup potrzebnego sprzętu służącemu rehabilitacji ruchowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wielki dar pana Rafała Pałubickiego właściciela zakładu ślusarsko – usługowego w Łęgu, który ufundował i wykonał to wielkie dzieło. Dziękujemy panie Rafale i życzymy wszelkiej pomyślności w życiu, dużo zdrowia i wielu sukcesów.

          • Święto Lotnictwa Polskiego

            04.11.2021

            W przeddzień Święta Lotnictwa Polskiego obchodzonego do 1931 roku 5 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy IV pod przewodnictwem pani Katarzyny Kopczyńskiej przygotowali piękną część artystyczną, która nas wprowadziła w historię polskiego lotnictwa począwszy od 1918 roku. Dowiedzieliśmy się z niej, że już w 1918 roku Polacy walczyli o odzyskanie niepodległości na zdobycznych samolotach zaborców, w okresie międzywojennym konstruowali własne samoloty na których zdobywali najwyższe światowe laury, a podczas II wojny światowej wsławili się wieloma zwycięskimi pojedynkami powietrznymi. Podczas Powstania Warszawskiego dokonywali brawurowych lotów transportowych dostarczając broń walczącym powstańcom. W oparciu o kronikę szkoły przedstawili historię powstania pomnika samolotu przy naszej szkole i przebiegu uroczystości nadania jej imienia Lotników Wojska Polskiego.

            Na zakończenie został roztrzygnięty konkurs plasyczny dotyczący naszego pomnika.

            I miejsce zajęli: Maja Mazurowska i Marta Talaśka

            II miejsce zajęli: Marta Stosik, Marta Giełdon i Julia Stoltmann

            III miejsce zajęli: Wijciech Suszek i Piotr Laska

            Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe nagrody.

            Następne Święto Lotnictwa już za rok.

          • Klasa VII w teatrze

            26.10.2021

            Dnia 23.10.2021 r. o godzinie 11:30 cała klasa VII wraz z paniami Hanną, Esterą i Karoliną spotkała się we wcześniej ustalonym miejscu, aby wspólnie pojechać do Teatru Muzycznego w Gdyni. Podróż trwała półtorej godziny. Gdy dotarliśmy na miejsce, pan kierowca odjechał, aby bezpiecznie zaparkować, a my korzystając z chwili wolnego czasu, udaliśmy się pięknymi ulicami i alejkami w stronę morza. Spacerowaliśmy brzegiem Bałtyku i oddychaliśmy świeżym, morskim powietrzem, a po drodze mijaliśmy statek “Błyskawica” oraz “Dar Pomorza”. Po spacerze spotkaliśmy się przed Teatrem, w którym mieliśmy obejrzeć musical pt. “Wiedźmin”. Cały spektakl oparty był na powieściach Andrzeja Sapkowskiego “Ostatnie życzenie” oraz “Miecz przeznaczenia”. W środku pani Hania rozdawała wszystkim bilety na balkon nr 2. Skierowano nas do szatni, abyśmy tam odwiesili płaszcze i kurtki. Weszliśmy dużymi, marmurowymi schodami do góry, aby zająć swoje miejsca. Sala teatralna była ogromnych rozmiarów, jak zresztą cały budynek. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Niebieskie krzesła i kurtyny wprowadziły nas w klimat poważny i doniosły. Pani Hania zarezerwowała nam miejsca na balkonie, z którego mieliśmy piękny widok na scenę i grających na niej aktorów. W czasie przedstawienia był jeden antrakt, który trwał pół godziny. Podczas tej przerwy można było kupić herbatę, kawę i ciasto w teatralnym bufecie  czyli foyer. Cały spektakl trwał aż trzy godziny. Po tak długiej i ciężkiej pracy aktorzy  wyszli, by się ukłonić, a publiczność oklaskami wyrażała  euforię i zachwyt.

             Bardzo podobała nam się podróż do teatru. Dla wielu z nas był to pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni taki wyjazd. Jesteśmy zachwyceni ogromną pracą aktorów, reżyserów i wszystkich którzy pracują nad produkcją takiego typu spektakli.

             

            Zredagowały: Antonina Szymańska, Weronika Karwasz oraz Natalia Kosecka. 

             

          • Pasowanie pierwszoklasistów

            22.10.2021

            22 października 2021 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania pierwszoklasistów. Na początku pan dyrektor powitał przybyłych gości, a w szczególności rodziców. Wiele ciepłych słów skierował do pierwszaków. Przypomniał wizerunek polskiego lotnika, odważnego, pracowitego, lubiącego nowe wyzwania, uczącego się i odpowiedzialnego i podał go jako wzór do naśladowania. Następnie dzieci przedstawiły przepiekną część artystyczna przygotowaną przez panią wychowawczynię Sylwię Czarnowską. Dzieci pięknie recytowały, śpiewały i tańczyły na tle niezwykłej scenografii. Po tym fragmencie uroczystości nastąpiło wprowadzenie sztandaru, odśpiewanie hymnu narodowego, a następnie ślubowanie i pasowanie przy użyciu symbolicznego, wiecznego pióra. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, kolorowe skoroszyty na świadectwa, legitymacje szkolne oraz drobne upominki. Starsi koledzy przekazali wiele ciepłych słów do swoich młodszych koleżanek i kolegów. Po uroczystości rodzice wraz ze swoimi pociechami udali się na wspólny poczęstunek do klasy, w której uczą się pierwszacy. W miłej atmosferze dzielili się wrażeniami z tej uroczystości. Były to niezapomniane chwile spędzone razem z dziećmi pełłne życzliwości i uśmiechu.

          • Koszykarskie zmagania

            18.10.2021

            W poniedzialek 18.10.2021 roku byliśmy gospodarzami Mistrzostw Rejonu w koszykówce 3x3.Do rywalizacji przystąpiły drużyny z SP w Lubichowie, SP w Kaliskach i gospodarzy czyli SP w Osiecznej. Okazaliśmy się mało gościnni, wygrywając wszystkie mecze i w komplecie awansowaliśmy do Mistrzostw Powiatu, które odbędą się już w środę tj. 20.10. w Kokoszkowych.

            Graliśmy w składzie:

            dziewczęta V-VI                     kl. VII-VIII

            N. Laska                               N. Kosecka

            M. Pastwa                              K. Ordon

            W. Karwasz                            M. Machajewska

            M. Rohde                                E. Kuczmińska

            chłopcy kl. V-VI                     kl. VII-VIII

            T. Czarnowski                      E. Glaza

            J. Błędzki                             K. Kubisz

            P. Zabrocki                           P. Laska

            P. Chabowski                       H. Platta

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

            18.10.2021

            W  środę ( 13.10.2021r.) w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Jest to święto, w którym my- uczniowie- chcemy szczególnie podziękować każdemu, kto przyczynia się do tego, że się rozwijamy, nasza szkoła jest czystym, miłym miejscem, w którym przyjemnie się uczy, a także miło spędza przerwy. Szkolne gazetki wypełniły kartki z życzeniami. Klasy 4-8 zorganizowały lekcje, ale… odwrotnie, ponieważ tym razem poprowadzili  je uczniowie, a wychowawcy klas wcielili się w role uczniów. Na korytarzu klasa VII zaprezentowała przedstawienie (którego autorką jest Karolina Zieman,  Antonina Szymańska zadbała o oprawę muzyczną) obrazujące ciężką pracę nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Ich wkład zaprezentowano jako poświęcenie ogrodnika dla roślin. Po odegraniu ról i zakończeniu przedstawienia słychać było gorące oklaski. Następnie rozdaliśmy balonowe kwiatki.

            Cieszyliśmy się z tego dnia, a szczególnie z uśmiechu, który pojawił się na twarzach byłych i obecnych pracowników szkoły. Właśnie to jest najważniejsze.

            red: A. Szymańska, K. Zieman. A. Wawszczyk

          • Mówimy do siebie po imieniu

            06.10.2021

            Od 4 do 10 października 2021r. w szkole obchodzimy Tydzień ogłady towarzyskiej. Każda klasa odpowiedzialna jest za organizację jakiejś akcji. Klasie V przypadł do zorganizowania Dzień mówienia sobie po imieniu. Przygotowalismy krótkie przedstawienie o uczniach, którzy mówili po nazwisku i nieładnie się do siebie odzywali. A można inaczej. Kulturalnie i używając imion. Karol przedstwaił fragment  książki Jana Kamyczka "Savoir-vivre dla nastolatków"- Nazwisko, a Tymoteusz przeczytał rozdział "Przechodzenie na ty" z książki "Bon czy ton" Grzegorza Kasdepke.Na koniec zaproponowaliśmy zrobienie sobie zdjęć w naszej ramce. Obiecujemy, że będziemy zwracać uwagę wszystkim tym, którzy nie mówią do siebie po imieniu, zapominają o mówieniu dzień dobry, używają wulgarnych słów.

            klasa V

          • Przerwa na czytanie

            01.10.2021

            Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a w naszej szkole tzw. Urodziny biblioteki. Rozpoczęliśmy je akcją głośnego czytania. 1 października uczniowie klas IV-VIII wysłuchali fragmentów książek, których bohaterami są ludzie zmieniający świat. Poznaliśmy historie zapisane na stronicach książek "Young power", "Opowieści na dobranoc dla  młodych buntowniczek", "Opowieści chłopców, którzy chcą być wyjątkowi". W przekonaniu, że każdy jest wyjątkowy utwierdziła nas też projekcja filmu "Cyrk motyli". To  opowieść, która inspiruje i daje wiarę we własne możliwości.  Nastepnie zrobilismy sobie przerwę na czytanie i tym samym włączyliśmy sie w akcję bicia rekordu.

          • Inauguracja roku sportowego 2021/2022

            27.09.2021

            28 września 2021 roku nastąpiła długo wyczekiwana inauguracja roku sportowego 2021/2022. Wszystkie dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w biegach na odpowiednio do wieku dobranych trasach. Nagrodzeni zostali uczniowie zajmujący miejsca od 1 do 6 w następujących kategoriach wiekowych:

            Bieg dziewczynki klasy I - II

            1. Magda Karwasz
            2. Agata Lakowska
            3. Natalia Rybus
            4. Magdalena Szmaglińska
            5. Oliwia Klepadło
            6. Marika Loryńska

            Bieg chłopcy klasy I - II

            1. Wojtek Gac
            2. Dawid Łepek
            3. Karol Ossowski
            4. Filip Wilkowski
            5. Hubert Pisarek
            6. Szymon Prabucki

            Bieg dziewczynki klasy III - IV

            1. Julia Szmaglińska
            2. Zuzia Gwizdała
            3. Zuzia Ossowska
            4. Ewa Piesik
            5. Wiktoria Kamińska
            6. Zuzia Reszczyńska

            Bieg dziewczynki klasy V - VI

            1. Natalia Laska
            2. Weronika Karwasz
            3. Maja Rohde
            4. Sandra Schützman
            5. Maja Andrearczyk
            6. Ewelina Lipska

            Bieg chłopcy klasy V - VI

            1. Paweł Zabrocki
            2. Tomek Czarnowski
            3. Paweł Chabowski
            4. Maciej Szumacher
            5. Cezary Wilkowski
            6. Patryk Chabowski

            Bieg dziewczynki klasy VII - VIII

            1. Klaudia Ordon
            2. Marta Giełdon
            3. Magda Machajewska
            4. Karolina Zieman
            5. Julia Stoltman
            6. Amelia Chabowska

            Bieg chłopcy klasy VII - VIII

            1. Marcin Kęsik
            2. Karol Kubisz
            3. Emil Glaza
            4. Wojtek Suszek
            5. Hubert Platta
            6. Stanisław Szmagliński

            Wszystkim dzieciom gratulujemy ukończonych biegów i życzymy sukcesów sportowych i radości czerpanej z uprawiania sportu.